„Am beneficiat de frica antrenorului!” Basarab Panduru, după victoria naționalei cu Finlanda

Echipa Nationala Basarab Panduru Liga Natiunilor Nationala
Data publicarii: Duminica 12 Iunie 2022, 08:25
Data actualizarii: Duminica 12 Iunie 2022, 08:31

Naționala tricoloră a obținut prima victorie cu Edi Iordănescu pe bancă, în partida cu Finlanda, scor 1-0, în al treilea meci din Liga Națiunilor.

Trupa pregătită de Edi Iordănescu s-a impus prin golul marcat de Bancu în minutul 30, după o pasă a lui Pușcaș.

„Îmi e greu să fac o analiză pentru că nu ştiu cu ce ar trebui să încep. Sunt două reprize total diferite. O primă repriză în care arătăm bine, o a doua repriză în care arătăm foarte rău, dar avem şansa că avem 1-0 în spate. Cred că de frica antrenorului şi de felul în care au jucat în prima repriză am beneficiat. Ei au venit aici spunând că dacă vor câştiga, va fi un monument istoric.

În prima repriză, păreau că au venit cu sacul de jucării, de cadouri în spate şi nu puteau să se mişte. În repriza a doua, având 1-0 pe care trebuia să-l apărăm de frică, de nefrică şi până la urmă am făcut-o destul de bine. Ne-am retras, am încercat doar să ne apărăm şi să ajungem foarte la rar pe contraatac la poartă. Chiar şi aşa, am avut două ocazii prin Puşcaş.

Dar Finlanda a avut două ocazii mari, mari de tot. Singuri, pe şase metri, una o scoate Niţă, alta o dă peste poartă. Ocaziile lor au fost din cale afară de mari. De acolo e mai greu să ratezi decât să nu ratezi.

Mi-a plăcut prima repriză, aproape de ce trebuie să jucăm. Nu mi-a plăcut deloc a doua repriză. Singura scuză a fost că avem 1-0 şi că trebuia să-l apărăm”, a spus Panduru, la Orange Sport.

Programul meciurilor României din luna iunie

Sâmbătă 4 iunie, ora 21:45, stadion Gradski (Podgorica): Muntenegru - România 2-0

Marți 7 iunie, ora 21:45, stadion Bilino Polje (Zenica): Bosnia și Herțegovina - România 1-0

Sâmbătă 11 iunie, ora 21:45, stadion Giulești (București): România - Finlanda 1-0

Marți 14 iunie, ora 21:45, stadion Giulești (București): România - Muntenegru