VIDEO EXCLUSIV Verdictul specialistului pentru ultima fază din Elveția - România, când tricolorii au cerut eliminarea lui Steffen

Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 13:22
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 13:21

România a remizat contra Elveției, în deplasare, scor 2-2, într-o partidă care s-a disputat la Lucerna, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

România a revenit miraculos pe final și a egalat la doi grație lui Valentin Mihăilă, care a înscris în minutul 89, respectiv 90+2 din pasele lui Olimpiu Moruțan.

Tricolorii puteau pleca chiar cu trei puncte de la Lucerna. În minutul 90+8, la ultima fază, imediat după ce Elveția a avut o bară, România a plecat pe un contraatac, iar Darius Olaru a fost faultat la mijlocul terenului de Renato Steffen. Deși jucătorul lui FCSB putea avea șansa de a rămâne singur cu portarul, arbitrul italian Daniele Orsato i-a arătat doar cartonaș galben elvețianului.

Banca României a protestat, iar Edi Iordănescu a cerut eliminarea lui Steffen. Orsato nu și-a schimbat decizia, iar fostul arbitru internațional Adrian Porumboiu spune că italianul a procedat corect, având în vedere că nu a fost vorba de o fază iminentă de gol.

"Am urmărit până la final și am fost bucuros că visul urât de vreo 70-80 de minute s-a transformat într-un vis frumos, greu de imaginat după ceea ce s-a derulat până în acele ultime minute. Putea să fie ceva mult mai strălucitor dacă la faza respectivă nu era faultul de la mijlocul terenului.

Nu era de cartonaș roșu, nu era o fază iminentă de gol, era la mijlocul terenului și obosea să mai tragă și la poartă", a spus Adrian Porumboiu, într-o intervenție avută la emisiunea Superfanii.