Ultimul om care a marcat pentru Romania la un turneu final! Piti i-a dat IGNORE lui Mutu la dubla cu Grecia! Trebuia convocat?

Romania Adrian Mutu Grecia Nationala
Data publicarii: Marti 19 Noiembrie 2013, 22:59
Data actualizarii: Marti 19 Noiembrie 2013, 23:04

Doua zile teri-bile in direct Sport.ro si Voyo.ro: ►Froch isi pune centurile la bataie, sambata 20:00 ► Bataie dupa blocuri in Bronx, duminica 4:00 ► Bile. Sa facem sport! Finala de la Bucuresti, duminica 19:30

13 iunie 2008. Romania a jucat la Campionatul European impotriva campioanei mondiale din acel moment, Italia. In minutul 56, o greseala a lui Christian Panucci i-a permis lui Adi Mutu sa-l execute pe Buffon, iar Romania deschide scorul!

A fost ultimul gol inscris de nationala Romaniei la un turneu final. La Campionatul Mondial din 2010 nu am reusit sa ajunge. In preliminariile Euro 2012 am suferit o noua dezamagire.

Noiembrie 2013. Romania se pregateste de meciurile de baraj cu Grecia. Victor Piturca trimite lista cu stranierii convocati. Adrian Mutu nu se afla pe ea. Selectionerul a ales sa mizeze pe Bogdan Stancu, Ciprian Marica, Claudiu Keseru si Marius Niculae ca atacanti.

Adi Mutu nu a acceptat acest lucru, postand o poza cu o caricatura cu selectionerul Piturca pe pagina de Facebook. Usile par inchise pentru el cat timp selectioner este Victor Piturca

Rezultatul? Campioana europeana din 2004 ne-a invins categoric in Grecia cu 3-1. La Bucuresti, situatia nu a fost deloc diferita. Mitroglou a deschis scorul in prima repriza iar Romania a parut fara idei ofensive. In ciuda sperantelor ca nationala va intoarce rezultatul din tur, nicio clipa nu a parut pe teren ca asta se va intampla.

Ar fi fost altfel cu Adrian Mutu? Ultimul marcator al nationalei la un turneu final?