"Suntem barbati, trebuie sa infruntam aceste lucruri". Mesajul coechipierilor pentru Stanciu, dupa penaltyul ratat

Romania - Muntenegru Christoph Daum Echipa Nationala Nationala
Data publicarii: Duminica 04 Septembrie 2016, 23:54
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2016, 00:21

Romania 1-1 Muntenegru | Echipa nationala a ratat victoria in ultimul minut, 90+5, atunci cand Stanciu a ratat un penalty.

Costel Pantilimon l-a incurajat pe Nicusor Stanciu in urma penaltyului ratat in ultimul minut de joc.

"Suntem barbati, infruntam aceste lucruri. Nicusor ne-a adus si bucurii, nu trebuie sa-l acuzam. Avem spirit de echipa si trebuie sa ramanem uniti", a spus Pantilimon.

Capitanul Dragos Grigore a spus ca spera si el ca Stanciu sa treaca repede peste acesta dezamagire si sa-si ia revansa la meciurile urmatoare, ajutand nationala sa castige puncte.

"Sigur ca se putea mai bine, puteam obtine victoria. Din pacate, n-am fost atenti la acea lovitura libera. Am fost egalati repede si nu trebuie sa trecem peste asta usor. Nu aveam voie sa luam gol asa, trebuie sa analizam bine faza.

Va trebui sa mergem insa mai departe si sa jucam mult mai bine pe viitor.

Nu stiu daca rezultatul din Kazahstan pune in pericol calificarea vreunei echipe. Cred ca aceasta grupa se joaca si se va decide in ultima etapa.

Sunt bucuros sa port banderola de capitan, insa obiectivul meu este sa dau incredere, sa joc cat mai bine. Nu mi-am propus niciodata sa fiu capitan, ci doar sa ajut echipa.

Sper ca Nicusor sa treaca peste asta, pentru ca avem nevoie de el. Va trebui sa dea goluri in meciurile viitoare.

Domnul Daum incearca sa ne dea incredere, sa ne faca sa dam tot ce avem mai bun. Poate ca astazi am fi putut sa o facem mult mai bine, dar important este ca la urmatoarele meciuri sa demonstrat asta", a spus Dragos Grigore.