Stelea: "Marica m-a impresionat!"

Bogdan Stelea Ciprian Marica Diego Longo Stefan Iovan VfB Stuttgart Nationala
Data publicarii: Luni 01 Februarie 2010, 14:31
Data actualizarii: Luni 01 Februarie 2010, 14:33

Antrenorul secund al nationalei Romaniei, Bogdan Stelea, s-a aratat impresionat de jocul lui Ciprian Marica, pe care l-a urmarit, duminica, din tribuna, la VfB Stuttgart - Borussia Dortmund.

"Sincer, Ciprian m-a impresionat. Continua sa se afle intr-o forma foarte buna, e permanent prezent in joc, are realizari, ceea ce e foarte important pentru un atacant, dar, mai presus de toate, manifesta mereu o atitudine pozitiva, de implicare totala.

De altfel, in afara golului marcat, a si provocat un penalty, pe care din pacate l-a ratat, tot asa cum, gratie insistentei sale, s-a marcat primul gol al meciului. Iarasi esential, este sanatos, apt din toate punctele de vedere. Bineinteles, dupa joc, seara, am iesit in oras, stand mai mult timp de vorba", a spus Bogdan Stelea.

In meciul VfB Stuttgart - Borussia Dortmund, scor 4-1, din cadrul etapei a XX-a a campionatului Germaniei, Ciprian Marica a inscris un gol in minutul 88, a provocat un autogol al lui Felipe Santana in minutul 14 si a ratat un penalti in minutul 48.

Antrenorii secunzi ai echipei nationale a Romaniei, Stefan Iovan si Diego Longo, au plecat, duminica, in Turcia, pentru a urmari la lucru formatiile din Liga I care au stagii de pregatire in Antalya, informeaza site-ul oficial al FRF.

Cei doi vor sta in Antalya pana in 8 februarie si vor viziona, pe langa sedintele de pregatire, urmatoarele jocuri amicale:

1 februarie: Steaua - Vasas Budapesta si Timisoara - Shangdong Luneng;
2 februarie: Dinamo - NK Slaven Belupo si Universitatea Craiova - SV Babelsberg;
3 februarie: Rapid - Jagellonia Bialystok si Unirea Urziceni - Dnepr Dnepropetrovsk;
4 februarie: Universitatea Craiova - FC Gyeongnam si CFR Cluj - Dinamo Zagreb;
5 februarie: Steaua  - NK Rijeka si Unirea Urziceni - Slovan Bratislava;
6 februarie: Rapid  - Banik Ostrava si FC Brasov - Polonia Bytom;
7 februarie: Timisoara - Litex Loveci si Dinamo - Coreea de Nord.