Șapte schimbări în echipa României și o surpriză a lui Edi Iordănescu! Columbia nu își menajează vedetele

Romania Columbia edi iordanescu James Rodriguez Raul Oprut Nationala
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 20:29
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2024, 20:34

Meciul amical România - Columbia se joacă în această seară, de la ora 21:30, pe Estadio Metropolitano din Madrid.

Spre deosebire de meciul cu Irlanda de Nord (1-1), disputat vineri, Edi Iordănescu a făcut șapte schimbări în echipa de start. Doar Radu Drăgușin, Andrei Burcă, Răzvan Marin și Nicolae Stanciu sunt titulari și contra Columbiei.

România, 7 schimbări pentru meciul contra Columbiei. Raul Opruț, titular

Nemulțumit de experimentul Cristi Manea în flancul stâng al apărării, Edi Iordănescu mizează la partida cu Columbia pe Raul Opruț (26 de ani), jucătorul lui FC Hermannstadt, care va începe din primul minut și își va trece în CV al patrulea meci sub tricolor.

Revin printre titulari Horațiu Moldovan și Andrei Rațiu, legitimați la cluburi din Spania, apare la închidere Marius Marin, iar atacul este complet schimbat. În loc de tripleta Man - Pușcaș, Coman, Edi Iordănescu îi are acum din primul minut pe Moruțan, Alibec și Mihăilă.

• România: Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț - Stanciu, M. Marin, R. Marin - Moruțan, Alibec, Mihăilă
  • Rezerve: Niță, Aioani, Manea, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Hagi, Drăguș, Man, Racovițan, Sorescu, Olaru, Coman, Șut, Tănase
  • Selecționer: Edi Iordănescu

Puține schimbări în tabăra Columbiei: Luis Diaz și James Rodriguez, titulari

Columbia, națională cu o serie de 20 de meciuri fără eșec, a efectuat mai puține schimbări în echipa de start față de meciul câștigat contra Spania, 1-0, în urmă cu patru zile.

Vedeta Luis Diaz, de la Liverpool, începe din primul minut, iar James Rodriguez este de această dată titular.

În total, Nestor Lorenzo a efectuat doar trei schimbări față de meciul cu Spania.

• Columbia: Vargas - Munoz, Cuesta, Lucumi, Mojica - Lerma, Rios - Arias, James Rodriguez, Luis Diaz - Jhon Cordoba
  • Rezerve: Ospina, Montero, Arias, Castano, Cassierra, Carrascal, Cabal, C. Gomez, Mosquera, Borre, Quintero, Y. Asprilla, Fuentes, Portilla, Puerta
  • Selecționer: Nestor Lorenzo