Presa din Italia, laude pentru evoluția lui George Pușcaș din meciul cu Bosnia. Ce au scris jurnaliștii despre evoluția românului

George Puscas Echipa Nationala Genoa Romania Nationala
Data publicarii: Marti 27 Septembrie 2022, 16:24
Data actualizarii: Marti 27 Septembrie 2022, 16:38

România a învins Bosnia, scor 4-1, în ultimul meci din grupele Nations League, însă a retrogradat în al treilea eșalon valoric al competiției.

Naționala României a câștigat ultima partidă din Nations League, însă avea nevoie ca Finlanda să obțină maximum o remiză cu Muntenegru pentru a evita retrogradarea în Liga C. Finlandezii au câștigat, astfel că naționala lui Edward Iordănescu a retrogradat într-un eșalon inferior.

Dennis Man (38), George Puşcaş (73, 86) şi Andrei Raţiu (79) au marcat pentru România, dar o evoluţie remarcabilă a avut și Nicuşor Bancu, coautor la primele două goluri şi cu o contribuţie majoră la al treilea. Pentru oaspeţi, care erau deja promovaţi în Liga A, a înscris Edin Dzeko (77).

Ce a scris presa din Italia despre prestația lui George Pușcaș

"În căutarea primului gol pentru Genoa, George Pușcaș a marcat o dublă pentru echipa națională", au notat jurnaliștii de la calciomercato.com, în timp ce pianetagenoa1893.com a scris: "Performanță remarcabilă pentru George Pușcaș în România-Bosnia în Nations League".

"George Pușcaș, decisiv pentru echipa națională, reprezintă o alternativă foarte bună în atac pentru antrenorul Alexander Blessin la reluarea campionatului", au scris cei de la footballnews24.it.

România - Bosnia s-a terminat 4-1

Dennis Man a deblocat tabela în minutul 38, după pasa excelentă dată de Bancu. Pușcaș a majorat diferența în minutul 73, în urma assistului aceluiași jucător.

Dzeko a redus diferența în minutul 77, însă Rațiu a înscris golul trei al "tricolorilor" la două minute distanță, iar Pușcaș a închis tabela la 4-1 în minutul 86.

Chiar dacă a câștigat cu Bosnia și Herțegovina, naționala a retrogradat în Liga C din Nations League, după rezultatele slabe din iunie, când au fost bătuți de Muntenegru în două rânduri (0-3 / 0-2).