FOTO Nimeni n-a văzut asta! Gestul făcut de Edi Iordănescu după fluierul final al meciului Israel - România, 1-2

edi iordanescu EURO 2024 Israel Romania Nationala Edi Iordănescu, selecționer România / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 09:55
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 10:07

Naționala României a învins Israelul, scor 1-2, și s-a calificat la Campionatul European 2024 din Germania după o pauză de opt ani.

Ultima oară, România s-a calificat la Euro în 2016, când pe banca României era Anghel Iordănescu, tatăl actualului selecționer al României: Edi Iordănescu.

La fel ca tatăl său, Edi Iordănescu a dat dovadă de profesionalism desăvârșit pe banca naționalei României și nu și-a pierdut niciodată speranță că Dumnezeu îi este alături în misiunea de a duce România la Euro.

Dovadă stă chiar reacția pe care acesta a avut-o la capătul celor 90 de minute cu Israel, când după fluierul final și-a ridicat privirea spre cer și și-a făcut semnul crucii.

România, la Euro după opt ani

„Tricolorii” lui Iordănescu au reușit să se impună în Ungaria, în fața Israelului, însă și cu un egal s-ar fi calificat la Campionatul European, unde a ajuns pentru a șasea oară după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

Neînvinsă după nouă meciuri, România este liderul grupei, după ce Elveţia a remizat acasă cu Kosovo, 1-1. România va juca marţi ultimul meci din grupă, pe Arena Naţională, contra Elveţiei (21:45).