Genovezii, în extaz după victoria României în fața Israelului! Cum i-au descris pe Drăgușin și Pușcaș. Vorbe superbe despre Hagi

radu dragusin campionatul european EURO 2024 George Puscas nationala romaniei Nationala Radu Drăgușin și George Pușcaș | Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 09:19
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 09:27

România s-a calificat la Campionatul European din Germania după ce a învins-o pe Israel cu 2-1, în deplasare, în penultimul meci din Grupa I.

„Tricolorii” au fost conduși cu 1-0 încă din minutul doi, însă George Pușcaș a fost omul potrivit la locul potrivit la șutul în bară a lui Drăguș din minutul zece și a restabilit egalitatea.

Ianis Hagi ne-a scăpat de emoții în minutul 63, când a marcat cu stângul în urma unei duble ocazii.

Genovezii au fost impresionați de cum au evoluat George Pușcaș și Denis Drăguș în partida cu Israel, însă nu l-au uitat nici pe Ianis Hagi, fiul „Regelui”.

„Titulari în naționala României!”

„Seară importantă pentru trei jucători de la Genoa care au participat la meciurile echipelor naționale. Doi dintre aceștia, Dragușin și Pușcaș, au fost titulari în echipa României în meciul cu Israel, în timp ce la Berlin, Kutlu a rămas pe bancă în meciul Turciei împotriva Germaniei.

În Israel, George Pușcaș a marcat golul egalizator după 10 minute din prima repriză. Gazdele deschiseseră scorul după doar patru minute prin Zahavi. Un gol important, deoarece a fost punctul de plecare pentru revenirea care a adus victoria românilor cu 2-1, datorită golului marcat în repriza a doua de către Ianis Hagi, un artist al fotbalului și fiul unei legende a acestui sport.

Pe întreaga durată a partidei, fundașul Radu Dragușin a jucat ca de obicei, fiind un stâlp de neclintit în apărarea României”, au scris cei de la Genoa News.

România, care avea nevoie de un punct pentru a se califica, va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

Neînvinsă după nouă meciuri, România este liderul grupei, după ce Elveţia a remizat acasă cu Kosovo, 1-1. România va juca marţi ultimul meci din grupă, pe Arena Naţională, contra Elveţiei (21:45).