MM, tu primul! Promisiunea făcută de oficialul FCSB: „Pușcaș dă golul calificării, iar noi toți ne facem coafura asta afro”

Mihai Stoica Echipa Nationala George Puscas Nationala Mihai Stoica, manager general FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 11:38
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 11:41

România a obținut calificarea la Campionatul European din Germania după două goluri marcate de George Pușcaș și Ianis Hagi, iar MM Stoica are de îndeplinit o promisiune.

Oficialul FCSB a spus că toți susținătorii naționalei ar trebui să preia „coafura asta afro” a lui George Pușcaș, dacă acesta va da golul calificării, lucru care practic sa și întâmplat, deoarece România era calificată și la scorul de 1-1, cât arăta tabela după golul reușit de atacantul lui Genoa în minutul 10. Ulterior, Hagi a marcat pentru 2-1 (63'), liniștind apele în privința calificării la Euro.

„Ne calificăm și Pușcaș dă golul calificării, iar noi ne facem toți coafura asta afro a lui. Asta va fi cireașa de pe tort. Gol Pușki și ieșim în stradă, deși e cam frig.  Am prevăzut asta, deși nu știam nimic de dinainte. Are în medie 16 minute și 15 secunde de joc în Serie A”, a spus MM Stoica, la Orangesport.

Israel - România, scor 1-2

România a obținut calificarea la EURO 2024, după ce a învins echipa Israelului cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă seara, pe Pancho Arena din Felcsut (Ungaria), în penultimul său meci din Grupa I a preliminariilor.

România, care avea nevoie de un punct pentru a se califica, va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

Neînvinsă după nouă meciuri, România este liderul grupei, după ce Elveţia a remizat acasă cu Kosovo, 1-1. România va juca marţi ultimul meci din grupă, pe Arena Naţională, contra Elveţiei (21:45).