Mihai Stoica, deranjat de evoluția unuia dintre tricolorii titulari în Kosovo - România: "Ce caută băiatul ăsta la națională?"

Mihai Stoica George Puscas kosovo preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Sambata 17 Iunie 2023, 00:29
Data actualizarii: Sambata 17 Iunie 2023, 00:38

În cel de-al treilea meci din grupa preliminară pentru EURO 2024, România a încheiat la egalitate în deplasare cu Kosovo, scor 0-0.

La finalul partidei, Mihai Stoica a avut o reacție furibundă asupra lui George Pușcaș, despre care a declarat că nu înțelege ce caută la echipa națională.

"Primele cinci minute au fost ok, după nu. Omul meciului a fost Horaţiu Moldovan, dar mă gândesc la Puşcaş. Sunt nişte chestii pe care nu le înţeleg. Ce caută băiatul ăsta la naţională, ce caută la meciul ăsta, ce a căutat? A fost capăt de linie la meciul ăsta. De ce nu a intrat Alibec la meciul ăsta mai repede?

Ce a căutat Puşcaş să ne exaspereze până spre finalul meciului? Ce vrem de la băiatul ăsta, ce vrea? Serios... Puşcaş nu dă nimic. Mă, nimic, nimic. A câştigat un duel tot meciul sau poate am văzut eu alt meci. Oameni buni, împotriva acestei echipe a marcat Andorra. Avem cea mai slabă grupă din istoria partcipării României, nici la Cupa Balcanică nu găseai aşa ceva.

Puşcaş e jucător de ligi inferioare unde nici măcar nu joacă.

Bine că a funcţionat VAR pe amărăciunea aia de stadion", a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport

Kosovo - România 0-0, în grupa I a preliminariilor EURO 2024

Pe un teren foarte greu, îmbibat cu apă, România a obţinut un punct important, la capătul unui meci de mare luptă, în care cel mai bun om de pe teren a fost portarul Horaţiu Moldovan.

În minutul 69, Kosovo a înscris prin Zhegrova, cu capul la colţul scurt, din centrarea lui Celina, dar golul a fost anulat ulterior, la semnalarea arbitrajului video, pentru offsaid la Celina.

Din punct de vedere statistic, Kosovo a dominat jocul (55%-45% posesie), dar România a avut mai multe şuturi la poartă (15-10, 3-4 pe poartă) şi 8-3 la cornere.

România este neînvinsă după trei meciuri, având două victorii şi un egal, în timp ce Kosovo are trei puncte.