Maxim, in revenire de forma! Mijlocasul vine la nationala dupa o noua pasa de gol pentru Stuttgart

Alexandru Maxim Nationala
Data publicarii: Marti 04 Octombrie 2016, 09:07
Data actualizarii: Marti 04 Octombrie 2016, 09:07

Maxim a reusit a patra pasa de gol din acest sezon pentru Stuttgart.

Mijlocasul roman Alexandru Maxim a dat o pasa de gol in meciul castigat de VfB Stuttgart cu scorul de 4-0, luni seara, pe teren propriu, cu Greuther Furth, in etapa a opta a ligii secunde germane de fotbal.

Portughezul Carlos Mané a reusit o ''dubla'' in primele patru minute de joc (2, 4), iar Benjamin Pavard (24) a marcat al treilea gol al svabilor din pasa lui Maxim, iar Christian Gentner a inchis tabela (80).

Maxim, convocat la echipa nationala pentru meciurile cu Armenia si Kazahstan din preliminariile Cupei Mondiale din 2018, a jucat 81 de minute la Stuttgart. Internationalul roman are un gol marcat si patru pase decisive in acest sezon in opt partide.

In clasament, pe primul loc se afla Eintracht Braunschweig, cu 19 puncte, urmata de Hannover 96, 17 puncte, si VfB Stuttgart, 16 puncte, etc.