Israel nationala romaniei Nationala
Data publicarii: Miercuri 03 Martie 2010, 22:49
Data actualizarii: Miercuri 03 Martie 2010, 22:55

COD ROSU la nationala! La primul meci cu echipament ca al Spaniei, nationala Romaniei a fost in genunchi in fata Israelului. 2-0 s-a terminat meciul in fata nationalei pe care nu putem sa o batem de 4 partide.

Fara Mutu, Chivu, Galamaz si Apostol in teren, cu Radoi capitan si Florescu, mijlocasul adus din Danemarca, cu numarul 10 pe spate, nationala a luat primul gol in minutul 45, chiar inainte de a intra la dusuri.

Golurile oaspetilor au fost marcate de Benayoun '45 si Barda '85 (penalti).

Scorul a fost deschis in minutul 45. In urma unei combinatii rapide intre Benayoun si Schechter, mingea a ajuns la mijlocasul formatiei FC Liverpool care a scapat singur cu portarul Pantilimon si a marcat cu un sut plasat de la zece metri.

In minutul 85, Barda obtine un penalti pentru oaspeti dupa ce a fost tras de tricou in careu de fundasul Mihaita Nesu. Barda a fost si cel care a executat lovitura de la 11 metri si a inscris, dar arbitrul a decis repetarea penaltiului. Si la repetarea loviturii, Barda a marcat cu siguranta in vinclu si a dus scorul la 2-0 pentru nationala Israelului.

Echipele de start:

Romania: 1. Pantilimon - 2. Maftei, 15. D. Goian (4. Tamas '46), 6. Radoi, 3. Nesu (5. Sepsi '86)- 14. Roman (11. Deac '46), 8. Codrea (19. Paduretu '72), 10. Florescu (7. Ghioane '82), 16. Nicolita (17. A. Cristea '76)- 21. D. Niculae (22. Bucur '57), 9. Marica (18. M. Niculae '57). Antrenor: Razvan Lucescu.

Israel: 1. Aouate (18. Davidovici '46) - 2. Saban, 3. Ben Haim (4. Mori '70), 5. Strul (13. Keinan '53), 14. Ziv - 8. Vermouth (6. Natkho '70), 7. Kial (20. Gafni '90+2), 17. Iadin (21. Cohen '46), 15. Benayoun (12. Golan '81) - 9. Collauti (19. Arbeitman '46), 11. Schechter (10. Barda '46). Antrenor: Eli Ohana.

Cartonase galbene: Nesu '84, Radoi '90 / Benayoun '59.

Meciul a fost condus de o brigada de arbitri din Serbia, avandu-l la centru pe Milorad Mazici, ajutat de asistentii Igor Radojcici si Srdan Milutinovici, in timp ce arbitru de rezerva a fost Ovidiu Hategan.

La partida de la Timisoara au asistat aproximativ 15.000 de spectatori.

In peluza Sud a arenei Dan Paltinisanu, o parte a spectatorilor a scandat, in prima repriza, impotriva conducerii FRF si LPF. La tribuna I a fost afisat un banner pe care scria "FRF egal mafia".

De asemenea, suporterii echipei timisorene au afisat mai multe bannere dedicate fostului atacant al FC Timisoara, Gigel Bucur, transferat in aceasta iarna la Kuban Krasnodar, printre care: "Cea mai mare BUCURie esti tu" si "Gigel multumim pentru devotamentul aratat, pastram in memorie tripla de la Arad".

CUM COMENTEZI PARTIDA?

FAZELE MECIULUI

FINAL:
Min 89. GOL ISRAEL! Barda executa perfect penaltyul.

Min 88. Nesu face penalty.
Min 87.
Iese Florescu, intra Tibi Ghioane.
Min 85.
Noul intrat la nationala Israelului, Golan e aproape de gol, dar lufteaza la 11 metri.
Min 82.
A intrat Andrei Cristea in locul lui Banel.
Min 80.
Florescu trage de la 30 de metri, foarte slab. Portarul Israelului apara.
Min 77.
Iese Codrea, intra Paduretu.
Min 66.
Banel centreaza in bratele portarului lui Israel.
Min 56.
Daniel Niculae e schimbat cu Marius Niculae. Bucur intra in locul lui Marica.
Min 55.
Tamas trage de la 29 de metri, pe langa poarta.
Min 51.
Florescu trage de la 30 de metri, mult peste poarta.
Min 47.
Deac, intrat la pauza, a centrat din corner, Daniel Niculae a deviat din 6 metri pe spate, iar in 2 metri Marica e blocat de un fundas.
Min 46.
A inceput repriza a doua.
FINALUL PRIMEI REPRIZE
Min 45. GOL ISRAEL! Benayoun deschide scorul cu un sut de la 14 metri la coltul lung.

Min 44. Sut Florescu de la 20 de metri, apara Aouate.