ROMANIA LA MAXIM! Gol in minutul 90+3 si duminica ne batem pentru primul loc in grupa: Lituania 1-2 Romania! VIDEO

Data publicarii: Joi 11 Octombrie 2018, 23:37
Data actualizarii: Joi 11 Octombrie 2018, 23:59

Selectionerul mai are putine semne de intrebare in privinta echipei pe care o va folosi in aceasta seara, contra Lituaniei.

PARTIDA POATE FI URMARITA LIVE SI PE PROTV PLUS (CLICK AICI)

FAZELE MECIULUI:

• Lituania - Romania

FINAL | LITUANIA 1 ROMANIA 2 | Romania castiga dupa un final de meci electrizant. Maxim ne tine in viata, in calculele pentru castigarea grupei. Romania urca pe locul 2, cu 5 puncte, iar duminica ne batem cu Serbia pentru primul loc.

ROMANIA - SERBIA SE VEDE LA PRO TV, DUMINICA, DE LA ORA 16:00

In celalalt meci al grupei, Serbia a invins Muntenegru cu 2-0.

Cum arata clasamentul:

1. Serbia 7p
2. Romania 5p
3. Muntenegru 4p
4. Lituania 0p

Min 90+3: GOOOOOOOOL GOOOOOOOOOL ROMANIA! Maxim inscrie pentru 2-1, in al treilea minut de prelungire.

Min 90: GOL Lituania! Incredibil, lituanienii egaleaza prin Zulpa, dupa o pasa care i-a facut sah-mat pe fundasii nostri centrali.

Min 86: Ultima schimbare a lui Contra - Rotariu intra in locul lui Stanciu.

Min 82: Serbia face 2-0 in meciul cu Muntenegru, dubla Mitrovici.

Min 80: Wow, ce noroc am avut! Ocazie uriasa a lituanienilor, Sapunaru pune piciorul in calea sutului trimis de Valskis si ne salveaza. Este doar corner.

Min 78: Maxim intra in locul lui Mitrita

Min 77: Keseru greseste o pasa la mijlocul terenului si ii pune pe lituanieni pe atac, faza se incheie cu un sut de la 20 de metri, pe langa poarta lui Tatarusanu.

Min 70: Schimbare in echipa Romaniei: Keseru intra in locul lui Tucudean. Contra nu se inchide, cautam in continuare golul doi.

Min 65: Ocazie buna a lituanienilor, dezvoltata pe partea dreapta, dupa ce Bancu a alunecat pe plasticul ud - actiunea se incheie cu un sut al lui Valskis, din 6 metri, pe coltul scurt, mingea nu prinde spatiul portii.

Min 60: 15 minute de posesie si presiune din partea Romaniei, care cauta golul de 2-0. Jocul merge intr-o directie buna, nu am cedat niciun moment jocul.

Min 55: Mitrita poarte continua meciul, nu este o accidentare serioasa.

Min 51: Dupa o prima repriza stearsa, Mitrita se face remarcat cu o executie spectaculoasa - o foarfeca din centrul careului, dar fix pe directia portarului. Pretul executiei, o accidentare la genunchi pe care o acuza Mitrita.

PAUZA: Romania conduce Lituania cu 1-0, dupa o prima repriza controlata de ai nostri. Romania a inceput bine, si-a creat ocazii, iar golul a venit in minutul 12 (Chipciu). Lituanienii au avut si ei o bara, in minutul 9. Cea mai proasta veste de la Vilnius: galbenul incasat de Chipciu, cel mai in forma jucator din nationala noastra - va fi suspendat pentru meciul cu Serbia.

La pauza si la final, studio la PRO TV cu analiza meciului Romaniei, reactii de la Vilnius, dar si toate rezumatele meciurilor care se joaca in aceasta seara in UEFA Nations League.

Min 43: Mitrita aluneca, pierde mingea si le da sansa unui contraatac lituanienilor, faza este oprita de Chipciu, cu un fault din spate, la 35 de metri de poarta noastra. Chipciu vede galben si va fi suspendat pentru meciul cu Serbia.

La pauza, studio la PRO TV cu analiza primei reprize - Ciprian Marica este invitatul lui Vadim Vijeu si Mihai Mironica.

Min 37: Mitrita nu este in cea mai buna zi a lui. Ruperile de ritm care l-au facut celebru la Craiova nu ii ies, iar multe pase sunt gresite. Contra il are pe banca pe Dragus, ca optiune pentru repriza a doua.

Min 32: Dupa cateva minute in care nu s-a mai apropiat de poarta lituanienilor, Romania revine in atac cu o faza bine legata, care ajunge rapid de la Chipciu, la Stanciu si apoi cu o deviere la Mitrita; jucatorul Craiovei isi face mingea pentru sut, din coltul careului de 16 metri, si trage peste poarta.

Min 22: Romania conduce jocul, a ramas sus dupa marcarea golului. Jucatorii de banda, Manea si Bancu, urca mult in sprijinul ofensivei. Chipciu are pofta de joc, este foarte implicat.

Min 19: Serbia a deschis scorul in Muntenegru, prin Mitrovic, din penalty. In acest moment, Romania este pe locul 2 in grupa.

Min 12: GOOOOOOOL Romania! Chipciu inscrie din 10 metri, din alunecare si este 1-0 pentru Romania! O actiune frumoasa a echipei noastre, cu Tucudean in partea stanga, si apoi prelungirea lui Mitrita pentru Chipciu, in centrul careului. Gazonul ud l-a ajutat pe Chipciu!

Min 9: Bara!! Lituanienii au o replica rapida - o ocazie si mai mare decat cea a lui Chipciu. Un sut din 6 metri a lui Novikovas, dupa o centrare venita din dreapta, Tatarusanu e batut, dar ne salveaza bara!

Min 7: Prima mare ocazie de gol! Excelenta patrunderea lui Chipciu, prin centru, faza este finalizata cu un sut puternic din marginea careului, portarul respinge cu greu

Min 1: Lituanienii au udat abundent gazonul de plastic. Suprafata de joc este alunecoasa.

Iata echipa de start a nationalei Romaniei:

Tatarusanu - Manea, Sapunaru, Tamas, Bancu - Anton, Marin - Chipciu, Stanciu, Mitrita - Tucudean

Cosmin Contra a decis sa faca o modificare de ultim moment - Mitrita i-a luat locul lui Dragus in primul 11!

Iata echipa de start a Lituaniei:

Setkus - Baravykas, Jankauskas, Klimavicius, Slavickas - Zulpa, Vorobjovas, Slivka - Novikovas, Cernych, Sernas

Contra n-a anuntat inca 11-le de start in vestiar, dar in optiunile lui mai pot sa apara foarte putine surprize in acest moment. La revenirea in lotul Romaniei, Gabi Tamas va fi titular in centrul apararii, alaturi de Sapunaru. Pe stanga va juca Bancu, nu Tosca, asa cum se astepta la inceputul saptamanii.

La mijoc, selectionerul merge pe doi inchizatori, Anton si Razvan Marin, in timp ce in fata lor va fi o linie de 3 alcatuita din Chipciu, Stanciu si Denis Dragus. In atac, golgeterul din Liga 1 George Tucudean i-a luat fata lui Claudiu Keseru.