EXCLUSIV Iosif Rotariu numește fotbalistul român care n-ar trebui să lipsească în meciul cu Kosovo. "E creativ"

Iosif Rotariu Echipa Nationala EURO 2024 Ianis Hagi România - Kosovo Nationala
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 18:13
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 18:55

Naționala României întâlnește marți, în etapa a șasea a Grupei I din preliminariile EURO 2024, reprezentativa din Kosovo. Partida de pa Arena Națională e programată la 21:45, LIVE BLOG pe www.sport.ro.

• Prima reprezentativă e în cărți pentru calificarea la Campionatul European după 1-1, pe teren propriu, cu naționala Israelului.

Norocul a fost de partea echipei lui Edward Iordănescu, întrucât adversarii au dominat clar repriza a doua, iar Horațiu Moldovan a intervenit salvator într-un moment cheie al jocului la care au asistat aproape 50.000 de spectatori.

• Fata lui Iosif Rotariu, trimisa in judecata: parintii copilului agresat de ea cer despagubiri de 500.000 €

Iosif Rotariu (25 de selecții / un gol la națională) consideră că din primul 11 al României în partida cu Kosovo n-ar trebui să lipsească Ianis Hagi, convocat de Edward Iordănescu pentru meciurile din septembrie.

Iosif Rotariu: "Ianis ar trebui să joace!"

"Ianis ar trebui să joace, e unul dintre puținii jucători creativi pe care îi are România la momentul actual. E pregătit și din punct de vedere fizic pentru că e călit în campionatul Scoției, unul de forță. Alaves nu l-ar fi luat dacă n-ar fi fost sută la sută din toate punctele de vedere", a declarat Iosif Rotariu, pentru Sport.ro.

Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată în partida de sâmbătă. Selecționerul l-a trimis la încălzire însă nu l-a mai introdus până la final. La meciul pe Arena Națională a fost prezent și Gheorghe Hagi, tatăl lui Ianis Hagi.

Televiziunea care a transmis confruntarea l-a prins în prim-plan de mai multe ori pe cel mai valoros jucător din istoria fotbalului românesc.

• 2 goluri în 26 de selecții pentru națională a marcat Ianis Hagi

• 4 milioane de euro e cota lui Ianis Hagi

Pe cine a mizat Iordănescu în meciul cu Israel

• ROMÂNIA: H. Moldovan – Sorescu (Moruţan 56), C. Manea, A. Burcă, Drăguşin, Bancu – M. Marin (Olaru 64), R. Marin, N. Stanciu (Cicâldău 87) – Fl. Coman (Mihăilă 56), Alibec (Puşcaş 64). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

• ISRAEL: Glazer – Dasa, Miguel Vitor, Goldberg (Lemkin 77), Revivo – Dor Peretz (Abu Fani 72), Lavi, Gloukh – Jehezkel (Kanichowsky 72), Turgeman (Weissman 62), M. Solomon. SELECŢIONER: Alon Hazan

Cartonaşe galbene: M. Marin 56, Drăguşin 61, Puşcaş 85 / Kanichowsky 89

Iosif Rotariu: "În locul lui Deian Sorescu sigur va fi alt jucător"

Iosif Rotariu anticipează că Iordănescu va efectua mai multe modificări în primul 11 pentru meciul de marți.

"Cred că vor fi două-trei schimbări în primul 11 față de partida cu Kosovo. În locul lui Deian Sorescu sigur va fi alt jucător. Cu Kosovo putem să batem doar dacă avem șansă. Șansă am avut și până acum în toate partidele din actualele preliminarii. În toate meciurile naționala a jucat slab", a mai declarat Iosif Rotariu, pentru Sport.ro.

Ce a declarat Ionel Ganea după România - Israel 1-1

"Referitor la meciul cu Israel întrebarea mea e una singură. De ce la echipele lor de club ai noștri pot alerga, iar la națională nu pot!? Toți au meciuri în picioare la echipele de club, joacă. La națională de ce nu aleargă? Nu e normal ca o echipă precum Israel să-i fugărească. În trecut, noi fugăream toate aceste echipe. Aveam calitate tehnică, aveam și condiție fizică!

Ceea ce am remarcat e că noi nu putem alerga. Conform studiilor, în medie pe repriză se aleargă câte 20-25 de minute din 45. Noi de ce nu putem alerga? Asta e întrebarea mea! Dacă dau 10-15 kg jos, alerg eu mai mult. Singurul lucru pozitiv din tot meciul cu Israel a fost publicul", a mai spus Ionel Ganea, pentru Sport.ro.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și le-a alimentat fanilor capitalul de speranțe. Cu peste 49.000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partidei, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).