FOTO Ianis Hagi, mesaj emoționant după golul din victoria cu Andorra: ”Așa m-am simțit”

Ianis Hagi Echipa Nationala Romania Nationala
Eduard Muntean
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 19:45
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 19:45

România a învins-o pe Andorra fără drept de apel în runda a opta a preliminariilor UEFA Euro 2024, scor 4-0.

Ianis Hagi a impresionat prin evoluția sa în duelul crucial împotriva Andorrei. Ianis Hagi a înscris printr-o execuție de mare finețe, de la aproximativ 20 de metri golul de 2-0 al României, în minutul 28.

Fiul lui Gheorghe Hagi ce evoluează în sezonul actual pentru spaniolii de la Deportivo Alaves a ținut să le transmită un mesaj pe Instagram susținătorilor săi.

Mesajul lui Ianis Hagi

Ianis Hagi a fost atins de tribunele pline de copii și a declarat că golul i-a dat încredere pentru cele două ”finale” rămase de disputat:

”Ca un copil înconjurat de alți copii. ???? Așa m-am simțit marcând primul meu gol de la revenire pentru echipa națională.

Primul loc în grupă și 4 puncte care ne dau încrederea și entuziasmul necesare pentru "dubla" finală cu Israel si Elvetia. Hai, România!”

A post shared by Ianis Hagi (@ianishagi)

Ianis Hagi a primit nota 8.8 din partea Sofascore pentru evoluția din meciul cu Andorra. Ianis Hagi a reușit un gol, o pasă decisivă și a câștigat patru din cele șase dueluri în care a fost prins, cu un procentaj de 66.66%.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea

Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez

Pentru tricolori urmează meciurile cu Israel și Elveția, contracandidatele la primele două locuri ale Grupei I. România este lider cu 16 puncte, însă Elveția (15 puncte) și Israel (11 puncte) au cu un meci, respectiv două mai puțin. Duelul direct dintre Elveția și Israel a fost amânat pentru 15 noiembrie, din cauza războiului izbucnit în Gaza.