cupa mondiala rugby 2023 Anglia Cupa Mondiala rugby Kate Middleton Rugby
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 19:08
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 19:14

Anglia s-a calificat pentru a şasea oară în istoria sa în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, după ce a învins cu scorul de 30-24, selecţionata Fiji, duminică la Marsilia.

Owen Farrell a înscris 20 de puncte pe parcursul acestui joc, toate din lovituri de picior, inclusiv un dropgol, în timp ce Manu Tuiliagi şi Joe Marchant au reuşit câte un eseu pentru învingători.

Anglia, finalista precedentei ediţii a Cupei Mondiale, desfăşurată în urmă cu patru ani în Japonia, a condus cu 21-10 la pauză şi a controlat jocul până în minutul 60, înainte ca adversarii să revină şi să restabilească egalitatea (24-24, în minutul 70).

Rugbyştii din Pacific au marcat trei eseuri în acest meci, prin Viliame Mata, Peni Rvai şi Vilimoni Botitu, însă ratarea unor lovituri relativ simple şi o serie de greşeli comise în finalul reprizei secunde i-au făcut să rateze o calificare istorică în semifinale. La meciul de la Marsilia au asistat 61.863 de spectatori.

Kate Middleton, suporter de lux la meciul Angliei

Prințesa de Wales a fost prezentă pe stadionul din Marseille, iar la finalul partidei a mers în vestiar pentru a-i felicita pe jucători pentru rezultatul obținut.

În urmă cu câteva zile, Prințul William și Prințul George au participat la partida dintre Țara Galilor și Argentina, încheiată cu calificarea sud-africanilor.