Finala Franța - Spania e în direct la PRO TV, duminică seară, de la 21:45!

Franta Nations League Spania Nationala
Data publicarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 10:42
Data actualizarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 10:55

Franța s-a calificat în finala Nations League după ce a revenit de la 0-2 cu Belgia. În ultimul act se va înfrunta pe Spania, în PRO TV, duminică de la 21:45.

Franța s-a calificat în finala Nations League după 3-2 cu Belgia! Carrasco și Lukaku au marcat înainte de pauză. Belgienii au condus cu 2-0, dar au luat bătaie.

Benzema, Mbappe și Hernandez au marcat golurile care i-au adus vicotoria Franței.

„Cred că am avut un început bun de joc, dar în ultimele 20-25 de minute din prima repriză am suferit prea mult, ne-a lipsit agresivitatea. Scorul de 2-0 est dur, dar a existat această reacţie, această mândrie, începând cu cei trei jucători ofensivi ai noştri, care au hărţuit în mod constant adversarul şi au întors situaţia. Belgia nu este degeaba cea mai bună din lume în clasamentul FIFA.

Ceea ce a reuşit în această seară echipa Franţei este fabulos. În afară de mine, puţini oameni au crezut că acest meci mai poate fi răsturnat. Iar faptul că am reuşit să câştigăm după un asemenea scenariu demonstrează tăria de caracter a acestei echipe. Este una dintre cele mai frumoase victorii din mandatul meu de selecţioner”, a declarat Deschamps la conferinţa de presă pe care a susţinut-o la finalul meciului.

Franţa, campioana mondială en titre, va înfrunta selecţionata Spaniei în finala Ligii Naţiunilor, duminică seara la Milano, în timp ce Belgia va juca în aceeaşi zi, la Torino, împotriva Italiei, deţinătoarea titlului european, în meciul pentru locul 3.

Miercuri, Spania a învins cu scorul de 2-1 Italia, pe stadionul San Siro din Milano, luându-şi cu această ocazie revanşa după eşecul suferit în faţa Squadrei Azzurra în semifinalele EURO 2020.