Dumitru Dragomir are un remarcat după România - Columbia 2-3: ”El e surpriza plăcută”

Dumitru Dragomir Romania România - Columbia Nationala Dumitru Dragomir
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 15:29
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 15:32

Naționala României a fost învinsă marți la Madrid, scor 2-3 cu selecționata Columbiei, într-un meci-test înainte de EURO 2024. Turneul e transmis de Pro TV, Pro Arena și VOYO (14 iunie - 14 iulie).

A fost al doilea meci de pregătire pentru EURO 2024 al României din luna martie. În primul meci amical, disputat la Bucureşti, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Dumitru Dragomir, fostul șef al Ligii Profesioniste de Fotbal, a urmărit partida de pe Wanda Metropolitano și a avut un remarcat.

Omul de afaceri a lăudat prestația lui Ianis Hagi, singurul ”tricolor” remarcat de presa din Spania după amicalul disputat la Madrid.

Dumitru Dragomir: ”Ianis Hagi e surpriza plăcută”

Surpriza plăcută e Ianis Hagi. El e adevăratul nostru câștig după acest meci. Voi vă dați seama că dacă el juca titular la Alaves ce jucător aveam noi la Euro? Dar, chiar și așa, s-a văzut și cu Columbia că a întrat Hagi pe teren.

S-a implicat foarte mult în joc și și-a asumat ultima pasă. A șutat de la distanță. A bătut bine fazele fixe. Nu ai cum să îl ții rezervă pe Ianis Hagi la Euro. Deși nu are 10 pe tricou, el e decarul nostru. Și am observat că Ianis a avut în jocul său acea răutate pozitivă, dar și o foame de fotbal”, a spus Dumitru Dragomir, pentru ProSport.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.