Daniel Pancu îi laudă pe nordici înainte de Norvegia U20 - România U20

Norvegia U20 - România U20 Daniel Pancu nationala u20 Nationala Daniel Pancu
Data publicarii: Sambata 25 Martie 2023, 13:46
Data actualizarii: Sambata 25 Martie 2023, 13:47

În ultimul meci, micii „tricolori” ai lui Daniel Pancu au remizat cu Portugalia U20, 1-1, la Elite League U20.

După cinci meciuri disputate, România U20 se află pe poziția a cincea cu doar patru puncte. În conescință, micii „tricolori” au înregistrat o singură victorie, un singur rezultat de egalitate și trei înfrângeri până acum.

Reprezentativa under-20 se va duela cu Norvegia U20 în următoarea etapă din Elite League U20. Chiar dacă nordicii sunt pe ultima poziție, cu un singur punct obținut, Daniel Pancu a ținut să-i laude pe adversari și să evidențieze că va fi greu cu o echipă construită precum a lor.

„E greu cu ei, ei îl au idol pe Haaland. Diferența e mare dintre noi și ei, încă e o diferență mare. În general, echipele nordice sunt agresive, bine organizate, puternice din punct de vedere fizic. Și, pe lângă organizarea bună la fazele fixe, au evoluat în ultimii ani și la alte capitole.

Dar am încredere că putem obține un nou rezultat pozitiv. Mă bucur că jucătorii au șansa de a se duela cu jucători de valoare prin participarea la Elite League U20”, au fost cuvintele lui Daniel Pancu.

Portugalia U20 - România U20 1-1

Micii „tricolori” au început în forță meciul cu lusitanii, însă tot portughezii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 60, grație reușitei lui Pedro Santos, mijlocașul de 20 de ani de la Benfica.

Selecționata lui Daniel Pancu nu s-a dat însă de izbândă. Pe final, în minutul 87, Alexandru Mogoș a șutat excepțional din afara careului și a marcat un eurogol!

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al arbitrului, iar naționala a cucerit trei puncte importante în Elite League U20, acolo unde se duelează cu Italia, Germania, Polonia, Cehia, Portugalia, Anglia și Norvegia.