Costin Curelea are încrederea la cote maxime după victoria cu Anglia: ”Ne așteptam!”

nationala u20 Anglia Costin Curelea Nationala
Eduard Muntean
Data publicarii: Joi 12 Octombrie 2023, 20:23
Data actualizarii: Joi 12 Octombrie 2023, 20:19

România U20 a învins selecționata similară a Angliei cu scorul de 2-0 într-un meci din etapa a treia a Elite League.

”Tricolorii” mici au un parcurs mai bun decât era de așteptat înaintea campaniei din Liga Elitelor. În primele trei meciuri din competiția dedicată juniorilor sub 20 de ani, România a învins-o pe Cehia cu scorul de 2-0 la debut și au fost aproape de a o învinge pe Portugalia, după ce au deschis scorul prin Duțu în minutul 1 (scor final 1-2).

Meciul de pe arena ”Arcul de Triumf” în fața Angliei a început cum nu se poate mai bine pentru selecționata lui Costin Curelea. În minutul cinci al partidei, Cristian Mihai a șutat năprasnic de la peste 20 de metri și a deschis scorul, în timp ce 12 minute mai târziu, Musi a scos penalty-ul prin care Atanas Trică a mărit avantajul.

Costin Curelea a fost foarte mulțumit de jucătorii săi și a declarat la conferința de presă:

”Ne așteptam. Asta am pregătit. Jucătorii au dat dovadă de dăruire, au câștigat meciul prin efortul arătat pe teren.

Obiectivul principal e să descoperim jucători pentru naționala mare. Eu încerc să le suflu spiritul de luptă, și am demonstrat tuturor că se poate.”

Lideri în Elite League după înfrângerea Angliei la debutul anglo-saxonilor în competiția, elevii lui Costin Curelea sunt cu gândul deja la următoare partidă, care se va juca pe teren sintetic: ”Ne vom bucura în seara asta, dar ne gândim la meciul cu Norvegia. E un adversar mai puternic, și joacă pe sintetic.

Diferența de abordare s-a văzut și ei au înteles că nu suntem echipa care să domine pe cineva la momentul actual.”

Lotul convocat de selecționerul Costin Curelea

PORTARI: Robert Popa (U Craiova 1948), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), David Dincă (CSM Slatina)

FUNDAȘI: Tony Strata (Ajaccio FC / Franța), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Botond Gergely (AFK Csikszereda), Ștefan Duțu (CS Afumați), Sergiu Rimovecz (CSM Reșița), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Alexandru Șuteu (FC Unirea Dej), Sergiu Pîrvulescu (Gloria Buzău)

MIJLOCAȘI: Alexandru Musi (ACS Petrolul 52), Ștefan Bodișteanu (SC Oțelul Galați), Andrei Pandele (FCSB), Eduard Radaslavescu (FCSB), David Gabriel (FC Botoșani), Doru Andrei (FC Voluntari), Andres Sfaiț (US Salarenitana / Italia), Cristian Mihai (UTA Arad), Szabolcs Szilagyi (Vasas Budapesta / Ungaria), Vlasti Martinovic (Gloria 2018 Bistrița-Năsăud)

ATACANȚI: Atanas Trică (Universitatea Craiova), Valentin Dumitrache (Gloria Buzău)