Cornel Dinu trimite săgeți către un internațional român, după egalul cu Israel

Romania - Israel Cornel Dinu Nationala Cornel Dinu
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 14:03
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 14:03

George Pușcaș a intrat pe parcursul confruntării.

România și Israel au împărțit punctele în Grupa I a preliminariilor EURO 2024. Meciul de pe Arena Națională s-a încheiat 1-1, cu aproape 50,000 de spectatori aflați în tribună să vadă jocul selecționatei lui Edward Iordănescu.

George Pușcaș l-a înlocuit pe Denis Alibec în a doua repriză și și-a trecut în minutul 78 o mare ratare în cont. Scăpat singur cu portarul, atacantul a trimis mult peste poarta lui Glazer și a irosit, astfel, șansa de a-i aduce pe tricolori în avantaj.

Cornel Dinu, fost jucător român și antrenor la Dinamo București, a vorbit despre evoluția lui George Pușcaș din România - Israel și a precizat că fotbalistul nu s-a remarcat în nicio situație.

„El a fost introdus să salvăm toată situația, dar el nu joacă nimic la Genoa de atâta timp. L-a băgat în teren ca în basm, să facă o minune. A avut această posibilitate pe final, când a avut acea ocazie în minutul 78.

Atunci când i-a venit mingea pe colțul lui 6 metri și a șutat peste poartă. Nu poți să faci nimic cu Pușcaș. Poate să îl aduci în fața porții și să nimerească vreo minge pe acolo. Dar ca să pui un jucător care nu joacă absolut deloc în teren e o acțiune făcută pe sistemul ‘Dacă e să pierdem, măcar să câștigăm’.

Deci, fotbalul românesc trăiește din acest ‘Haideți să câștigăm, că oricum pierdem’. Noi câștigăm vreo 12 antrenori care se plimbă pe la echipele noastre, câțiva conducători care lucrează mână-n mână cu impresarii și uitați unde am ajuns”, a spus Cornel Dinu, potrivit Fanatik.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).