Panduru dă de pământ cu un tricolor: "Cum poți să tragi așa?"

Romania - Israel Basarab Panduru Preliminariile EURO 2024 Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 12:24
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 12:23

Basarab Panduru a vorbit despre George Pușcaș.

Fostul internațional român s-a legat de faza din minutul 78 (România - Israel 1-1), când Nicolae Stanciu l-a lansat pe George Pușcaș, care a șutat dezamăgitor din câțiva metri, mult peste poarta lui Glazer. Atacantul a irosit atunci o mare ocazie a României.

Basarab Panduru și-a pus un mare semn de întrebare cu privire la evoluția lui George Pușcaș din România - Israel 1-1. Fostul internațional a precizat că atacantul ar trebui să joace mai mult pentru echipă și să nu mai fie atât de individualist.

„În momentul în care am văzut reluarea ne-am uitat amândoi unul la altul şi am spus: 'Ce e cu şutul ăsta?' Cum poţi să tragi aşa? Ce este asta? Ăsta e şut? Bine, el tot timpul s-a gândit numai la el. El nici când nu trebuia să bată lua mingea la penalty.

Da, atacantul trebuie să dea gol, dar trebuie să joace şi pentru echipă.

Vii la naţională să se întâmple ceva, să te vadă cineva, să pleci de la Genoa. Serie B să prindă măcar. Nu are cum să joace niciodată. Genoa l-a luat pe Retegui. Nu ai cum să joci”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

În urma rezultatului de egalitate de la București cu Israel, naționala României a rămas pe locul doi cu nouă puncte în Grupa I a preliminariilor pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).