Ciprian Marica desființează un tricolor: ”Aveam pretenții de la el”

Ciprian Marica nationala romaniei Nicolae Stanciu Nationala Ciprian Marica, fost atacant al echipei naționale / Foto: Captură PRO TV.
Data publicarii: Vineri 29 Martie 2024, 18:22
Data actualizarii: Vineri 29 Martie 2024, 18:21

România a avut parte de două partide amicale în luna martie.

Selecționata lui Edward Iordănescu se pregătește de EURO 2024, găzduit de Germania și transmis la vară de PRO TV, Pro Arena și VOYO, fapt pentru care tricolorii au disputat două jocuri de pregătire cu trei luni înainte de debutul Europeanului.

• Naționala a remizat cu Irlanda de Nord la București, scor 1-1, și a fost învinsă de Columbia la Madrid, pe ”Civitas Metropolitano”, scor 2-3

După ce l-a pus la punct pe Andrei Burcă, Ciprian Marica a ținut să-i reproșeze câte ceva și căpitanului Nicolae Stanciu. Fostul internațional român susține că Stanciu a încetinit meciul cu Columbia, fiindcă ”nu a dat cursivitate jocului”.

Cotat la cinci milioane de euro de site-urile de specialitate, Nicolae Stanciu a fost integralist cu Irlanda de Nord și a bifat 77 de minute la Madrid împotriva primei reprezentative a columbienilor.

”Nu am văzut un jucător care să țină mingea atât de mult (n.r. ca Nicolae Stanciu). A încetinit jocul, nu a dat cursivitate jocului. Este un jucător de la care avem pretenții”, a spus Ciprian Marica, potrivit DigiSport.

Stanciu este legitimat în clipa de față la Damac FC, în primul eșalon al Arabiei Saudite. Internaționalul român născut la Alba Iulia mai are contract valabil cu arabii până la finele sezonului 2024/25.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.