romania - irlanda de nord Ion Craciunescu Nationala
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 10:59
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 10:59

Cele două echipe s-au întâlnit vineri seară pe Arena Națională.

România a primit vizita Irlandei de Nord în primul joc de pregătire al lunii martie. La capătul celor 90 de minute, prima reprezentativa a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1.

Ion Crăciunescu, fost mare arbitru în Liga 1, a vorbit după meci și a ținut să evidențieze faptul că o echipă care s-ar fi respectat ar fi trebuit să câștige categoric confruntarea.

• De asemenea, Ion Crăciunescu a punctat că tricolorii au fost lenți și nu au putut să stăpânească nici măcar jocul de pase

”O echipă care se respectă nu poate să câștige sub 3-0 sau 4-0. Parcă înainte vedeai alți jucători. Trebuie să ne uităm cu cine jucam atunci și cu cine o facem acum.

Ne-au încurcat pentru că nu am reușit noi să jucăm. Încercăm să pasăm, dar nu mai avem viteză. Construim greu. Suntem lenți și nici jocul de pase, pe care îl aveam înainte, nu-l stăpânim”, a spus Ion Crăciunescu, potrivit DigiSport.

Edi Iordănescu schimbă portarul împotriva Columbiei: ”Șanse mari să-l bag”

Cu Florin Niță în poartă, tricolorii au încasat un singur gol. În minutul șapte al confruntării, Jamie Reid a deblocat tabela de marcaj în urma assist-ului provenit de la Shea Charles.

”Lui Niţă am vrut să-i dau minute pentru că face lucruri foarte bune în Turcia. Sunt şanse mari pentru Moldovan, în Spania, pe terenul unde el activează. Să fie sub nasul spaniolilor. E important!”, a spus Edi Iordănescu, potrivit PrimaSport.

România va întâlni Columbia (marți, 26 martie, 21:30), Bulgaria (4 iunie, 15:00) și Liechtenstein (8 iunie, 22:00) înainte de Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.