Mesajul lui Ianis Hagi după meciul de adio al "Generației de Aur"

Ianis Hagi Generatia de aur Gica Hagi Gica Popescu meciul de adio al Generatiei de Aur Nationala
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 14:01
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 14:15

Meciul de retragere a "Generației de Aur" s-a jucat sâmbătă seară, pe Arena Națională, în fața a 54.967 de spectatori.

Naționala României s-a impus în fața "Legendelor Lumii" cu scorul de 3-2, după ce „Tricolorii” au fost conduși cu 2-0.

Ianis Hagi: "Sunteți niște legende vii"

La scurt timp de la finalul partidei de pe stadionul "Arena Națională" din capitală, Ianis Hagi, fiul "Regelui" Gheorghe Hagi, a transmis un mesaj pe rețelele sociale. Hagi Jr. a postat pe pagina sa oficială de Instagram o fotografie cu tricourile lui Gică Hagi și Gică Popescu din vestiar alături de următorul mesaj: „Living legends” (n.r. sunteți niște legende vii). VEZI GALERIA

Generația de Aur - World Stars 3-2

Într-o seară memorabilă pentru fotbalul românesc, echipa „Generației de Aur” a învins echipa „World Stars” cu scorul de 3-2, într-un meci disputat pe Arena Națională în fața a peste 50.000 de spectatori.

Scorul a fost deschis de către echipa „World Stars” în minutul 21, după ce Giorgos Karagounis i-a livrat o pasă precisă brazilianului Rivaldo, care a înscris din prima, la colțul lung. Al doilea gol al partidei a venit în minutul 28, când Goran Pandev a majorat avantajul.

În finele primei reprize, Gică Hagi l-a găsit pe Basarab Panduru, care a trimis un șut elegant, marcând primul gol pentru România. În actul secund, Gică Hagi a egalat dintr-un penalty în minutul 64, iar Costel Gâlcă a adus victoria „Generației de Aur” în minutul 72, cu o lovitură de cap.

Cum au arătat echipele de start

• Generația de Aur: Prunea - Petrescu, Răzvan Prodan, Belodedici, D. Munteanu - Sabău, Lupescu, Popescu, Dumitrescu - Răducioiu, Hagi
  • World Stars: Dida - Maicon, Panucci, Djukic, Candela - Edmilson, Giovanni, Karagounis, Rivaldo - Stoichkov, Nuno Gomes