Basarab Panduru e sincer după înfrângerea României: ”Mă așteptam să-l facă avion”

Basarab Panduru Andrei Ratiu luis diaz România - Columbia Nationala Basarab Panduru
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 19:16
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 19:15

Tricolorii au pierdut cu reprezentativa columbienilor, scor 2-3.

Naționala României s-a duelat cu Columbia pe ”Civitas Metropolitano” din Madrid într-un joc de pregătire disputat cu trei luni înainte de debutul Campionatului European din Germania.

• EURO 2024 va fi transmis la vară de PRO TV, Pro Arena și VOYO, începând cu 14 iunie! Finala Europeanului va avea loc o lună mai târziu, pe 14 iulie

Basarab Panduru e sincer după România - Columbia: ”Mă așteptam să-l facă avion”

Basarab Panduru a remarcat evoluția lui Andrei Rațiu, fundașul dreapta care s-a contrat cu Luis Diaz, starul columbienilor și al echipei din Premier League, Liverpool.

Fostul internațional a punctat că Rațiu și-a făcut treaba, în ciuda faptului că s-ar fi așteptat ca Luis Diaz să se impună categoric în fața românului.

”Nu a fost rău. Mă aşteptam să-l facă avion, să nu aibă nici măcar o şansă. Luis Diaz era într-o mare formă, tu nu ai jucat (n.r. la echipa de club), dar mi se pare că şi-a făcut treaba cât a putut şi el, păstrând proporţiile”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.