Ucraina - Islanda, meciul care va da ultima adversară a României din grupa de la EURO 2024

Echipa Nationala nationala Bosniei nationala Islandei nationala Israelului nationala Ucrainei Nationala
Data publicarii: Joi 21 Martie 2024, 23:45
Data actualizarii: Vineri 22 Martie 2024, 00:03

Ucraina – Islanda este meciul care va decide ultima adversară a României din Grupa E de la EURO 2024.

Islanda a învins-o la scor pe Israel, scor 4-1, la Budapesta. Israelienii au deschis scorul prin Zahavi, în minutul 31, de la 11 metri, dar până la finalul primei reprize, islandezii au trecut în avantaj după golurile marcate de Gudmundsson și Traustason în minutele 39 și 42.

Revivo a fost eliminat în mintul 73, iar misiunea Israelului a devenit și mai dificilă. Zahavi a avut șansa să restabilească egalitatea în minutul 80, dar a ratat de la punctul cu var. Apoi Gudmundsson a mai înscris de două ori în doar patru minute (minutele 83 și 87).

Bosnia și Herțegovina a condus-o pe Ucraina până în minutul 85, după autogolul lui Matviienko, dar selecționata din țara vecină a reușit să întoarcă rezultatul în doar trei minute. Yaremchuk a înscris în minutul 85, iar Dovbyk și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 88.

Bosnia și Herțegovina – Ucraina 1-2

Min. 90+10: Final de meci!

Min. 88: Gol Ucraina! Ucrainenii trec în avantaj pe tabelă după golul lui Dovbyk.

Min. 85: Gol Ucraina! Mudryk expediază o diagonală superbă, Konoplya trimite în fața porții, iar Yaremchuk restabilește egalitatea.

Min. 57: Autogol Ucraina! Dedic șutează în cross, balonul este deviat de Matviienko și intră în poarta lui Lunin.

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 87: Gol Islanda! Gudmundsson bifează hattrick-ul.

Min. 83: Gol Islanda! Gudmundsson reușește dubla.

Min. 80: Penalty ratat de Israel! Zahavi nu reușește să marcheze de la 11 metri.

Min. 73: Israel rămâne în zece jucători! Revivo este eliminat.

Min. 42: Gol Islanda! Traustason ajunge la o centrare expediată din corner și îl învinge pe Glazer.

Min. 40: Gol Islanda! Gudmundsson înscrie un gol superb din lovitură liberă.

Min. 31: Gol Israel! Eran Zahavi marchează de la 11 metri.

Min. 30: Penalty pentru Israel! Gretarsson faultează în careu, iar centralul Anthony Taylor dictează penalty.

Min. 28: Ocazie Islanda! Traustason trimite departe de poartă din interiorul careului.

Min. 16:  Ocazie Israel! Vitor trimite cu capul din interiorul careului, dar mingea trece peste poartă

• Israel: Glazer – Dasa, Vitor, Goldberg, Revivo – Kanichowsky, Peretz, Kinda – Khalaili, Zahavi, Turgeman

• Rezerve: Abada, Abu Fani, Amos, Arad, Baribo, Davidzada, Gerafi, Gloukh, Lavi, Safuri, Shahar, Yosefi

• Islanda: Valdimarsson – Palsson, Ingason, Gretarsson, Thorarinsson – Willumsson, Haraldsson, Traustason, Sigurdsson – Oskarsson, Gudmundsson
  • Rezerve: Gunnarsson, Olafsson, Anderson, Ellertsson, Finnbogason, Finnsson, Gudjohnsen, Hermannsson, Hlynsson, Johannesson, Sampsted, Thorsteinsson

Naționala României este calificată la EURO 2024, turneul final de Campionat European din această vară (14 iunie - 14 iulie) transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO, iar în aceste zile vom afla și ultima adversară din grupă a tricolorilor lui Edward Iordănescu, după Belgia și Slovacia.

Joi, 21 martie, au loc semifinalele play-off-ului de calificare la Euro - pe noi ne interesează segmentul B, Bosnia și Herțegovina - Ucraina și Israel - Islanda, care se joacă în manșă unică, la Zenica și, respectiv, Budapesta, de la aceeași oră, 21:45.

Apoi, pe 26 martie, la Sarajevo sau Wroclaw, se va juca finala, câștigătoarea barajului urmând să obțină astfel calificarea în grupa României de la Campionatul European.