Avem dreptul sa visam | Adversarele Romaniei la locul 2 in grupa de EURO, invinse: albanezii au pierdut si ei aseara la Viena

Echipa Nationala Albania Elvetia Euro 2016 Romania Nationala
Data publicarii: Duminica 27 Martie 2016, 08:47
Data actualizarii: Duminica 27 Martie 2016, 09:07

Romania va juca la EURO 2016 intr-o grupa cu tara gazda, Franta, dar si cu Elvetia si Albania. In timp ce francezii au dovedit ca sunt in mare forma, invingand si Olanda la ea acasa (3-2), celelalte doua adversare au pierdut.

Avem motive sa visam? Stim ca avem dreptul, dar este oare realist sa o facem? In urma rezultatelor inregistrate de adversarele din grupa de la EURO, pare totusi ca da!

Romania are in fata un test extrem de important impotriva uneia dintre cele mai bune echipe din lume. Spania lui Vicente Del Bosque a ajuns la Cluj si se va duela diseara, de la 21:45, cu nationala lui "Tata Puiu".

Prima reprezentativa are sansa unui "antrenament" cu detinatoarea en-titre a trofeului EURO, dar si cu o fosta campioana mondiala, intr-un meci care ne poate arata nivelul real la care se afla echipa condusa din teren de noul capitan Vlad Chiriches.

Romania va juca la turneul final al Campionatului European din Franta cu tara gazda, Elvetia si Albania. Teoretic, Franta pare cel mai dificil adversar, nationala antrenata de Didier Deschamps dovedit si in meciul cu Olanda, castigat la Amsterdam cu 3-2, ca este in mare forma.

Franta este vazuta ca avand locul 1 al grupei aproape asigurat, in timp ce Romania, Elvetia si Albania se vor bate pentru cea de-a doua pozitie.

Iar aici valorile par sa fie foarte apropiate. In plus, o veste buna pentru Romania este ca nici Elvetia, nici Albania nu au reusit sa faca meciuri foarte bune cu Irlanda, respectiv Austria.

Daca Elvetia a pierdut in urma cu doua zile la Dublin, scor 0-1, dupa un gol primit de la Ciaran Clark in minutul 2 (Mai multe detalii AICI), albanezii s-au inclinat si ei aseara.

Albania a fost invinsa cu 2-1 de Austria, la Viena, dupa ce a primit doua goluri in minutele 6 si 13 de la Janko si Martin Harnik. Albanezii au marcat dupa pauza, in minutul 47, prin Ermir Lenjani, jucatorul lui Nantes.

Din echipa lui Giovanni De Biasi, Kace a fost eliminat. Acesta a incasat doua galbene in minutele 55 si 78.

Austria 2-1 Albania | Echipe si marcatori