Ăștia fotbaliști! Naționala de minifotbal a României a câștigat grupa la Euro și continuă cursa spre titlul continental

Echipa Nationala Europeanul de minifotbal Ionut Chetan minifotbal Nationala
Data publicarii: Miercuri 08 Iunie 2022, 09:39
Data actualizarii: Miercuri 08 Iunie 2022, 09:42

”Tricolorii” au învins Azerbaidjan, Armenia și Spania și s-au calificat în optimile de finală, unde vor întâlni astăzi Portugalia, LIVE pe PRO ARENA de la 19:30.

Echipa României a învins Spania cu scorul de 5-1, marţi seara, în ultimul său meci din Grupa B a Campionatului European de minifotbal - EMF EURO 2022 de la Kosice (Slovacia).

Andrei Cătălin Ferik (7), Ionut Cheţan (9, 50), Andrei Cosmin Balea (23) şi Andrei Apostol (50) au marcat golurile tricolorilor, deja calificaţi în optimi, iar pentru iberici a punctat Mariano Lopez Fernandez (11). În celălalt meci al zilei, Azerbaidjanul a învins Albania cu 1-0.

România este vicecampioană europeană en-titre la minifotbal

După 2-0 cu Azerbaidjan, 3-1 cu Albania şi 5-1 cu Spania, România a câştigat grupa, cu 9 puncte, fiind urmată de Azerbaidjan, 6 puncte, Albania şi Spania, câte 1 punct.

Precedentul Campionat European a avut loc în august 2018, la Kiev, în Ucraina, acolo unde România a jucat finala contra Cehiei, finală pierdută cu scorul de 1-4.

”Tricolorii” au terminat pe locul 3 la ultimul Campionat Mondial

Din cauza pandemiei de Covid-19, echipa noastră naţională nu a mai participat la un turneu final din octombrie 2019, de la Campionatul Mondial, de la Perth (Australia). Acolo, România a ocupat locul 3, fiind cea mai bine clasată naţională europeană, primele două locuri revenind Mexicului şi Braziliei.

În total, 24 de echipe participă la această a zecea ediţie a Campionatului European de minifotbal, împărţite în 6 grupe a câte 4 echipe.

Primele două clasate din fiecare grupă, precum şi cele mai bune patru echipe de pe locul al treilea, se vor califica în faza optimilor de finală.