VIDEO A ascultat discursul lui Edi Iordănescu și n-a mai rezistat: ”Ce să fac? Să mint?”

edi iordanescu Romania România - Kosovo Nationala Edi Iordănescu
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 23:20
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 23:26

România - Kosovo se va disputa marți, 12 septembrie, de la ora 21:45.

Edi Iordănescu a susținut conferința de presă premergătoare meciului de pe Arena Națională și a răspuns criticilor aduse în spațiul public pentru selecționata României.

Selecționerul le-a luat apărarea jucătorilor săi și și-a asumat responsabilitatea pentru egalul cu Israel, scor 1-1.

Viorel Moldovan a ascultat discursul lui Edi Iordănescu și i-a răspuns selecționerului. Antrenorul, în prezent analist TV, spune că ar prefera ca echipa națională să ”sacrifice” spectacolul și să aibă un joc eficient, prin care să obțină rezultate.

Viorel Moldovan: ”Ce să fac? Să mint?”

”Să ne dea prilejul să vorbim la superlativ. Şi eu mi-aş dori să fac asta. Nu am absolut nimic cu nimeni, dar trebuie să fiu obiectiv. Şi după jocul cu Israel trebuie să spun ce am văzut. Ce să fac? Să mint? Să apar în faţa televizorului şi să mint?

Asta am văzut de trei meciuri. Poate s-a înţeles greşit, că vrem spectacol: nu vrea nimeni spectacol. Eu nu vreau spectacol. Sunt foarte importante rezultate, trebuie să le obţii, dar trebuie să ai o manieră de a obţine aceste rezultate.

Să spunem că nu merge o dată, nu merge de două ori, aşteptăm un progres de câteva meciuri, ceva. Bun, te domină Kosovo, scoţi un egal cu şansă. Joci în Elveţia, favorita grupei, e dificil, reuşeşti un rezultat de egalitate.

Vizavi de joc, vine Israel aici, despre ce vorbim. Aceste critici trebuie luate în sens pozitiv, dacă sunt capabili de acest lucru şi să ne demonstreze contrariul. Să-i înrăiască”, a spus Viorel Moldovan, la Orange Sport.

Ce a declarat Edi Iordănescu

„Eu știu să respect tot. Ar fi ușor să spun acum că nu mă uit. Pentru mine e important să văd ce gândește presa, ce gândesc specialiștii, suporterii. Nu am timpul necesar. Trebuie să adunăm puncte.

Le spun că e responsabilitatea mea, că e datoria mea să corectez criticile. Ele trebuie să meargă către mine. Dar sunt fotbaliști, criticile fac parte din meseria lor. Dacă avem o soluție, e să răspundem cu calitate.

Încă un punct în plus, nu știu dacă ar fi, să mă rezum la o singură frază. Aș spune că suntem foarte bine în afara terenului. Suntem prezenți, nu se mai întâmplă ca în trecut”, a spus Edi Iordănescu la conferința de presă.

VIDEO - Edi Iordănescu, înainte de România - Kosovo

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).