David Miculescu, magistral! România U21 - Finlanda U21 2-1! Răsturnare de situație în ultimele minute

Echipa nationala U21 Finlanda Florin Bratu Ianis Stoica Maroc Nationala U21
Iosif Pintilie
Data publicarii: Vineri 25 Martie 2022, 15:58
Data actualizarii: Vineri 25 Martie 2022, 19:19

Echipa națională de tineret este deja calificată la Campionatul European Under-21 din 2023, competiție pe care România o găzduiește alături de Georgia.

România U21 s-a impus în fața reprezentativei similare din Finlanda, scu scorul de 2-1, deși au alergat toată repriza secundă după egalare. Birligea, în minutul 87, și Miculescu, în minutul 91, au marcat golurile României, care era condusă din minutul 42, după execuția lui Suhonen.

România U21 - Finlanda U21 2-1 (Birligea 87, Miculescu 90+1/Suhonen 42)

Minutul 90+1: GOL România! Magistralul David Miculescu înscrie cu un lob perfect.

Minutul 87: GOL România! David Miculescu îi trimite lui Daniel Birligea, care reușește să înscrie.

Minutul 46: Repriza secundă a început de la scorul de 1-0 pentru Finlanda.

PAUZĂ

Minutul 45+1: Markovic se distrează cu apărarea scandinavă și șutează cu strângul, dar mingea ajunge în bara transversală.

Minutul 42: GOL Finlanda! Suhonen înscrie din zece metri de poartă.

Minutul 29: Dumitrescu îl vede pe Ianis Stoica în careu și îi centrează, iar atacantul de la FCSB trimite cu capul pe lângă poartă.

Minutul 8: După o lovitură de colț, mingea ajunge la Vicctor Dican, care trimite cu capul spre poartă, însă finlandezii resping.

Minutul 1: A început partida de pe arena Arcul de Triumf.

16:00 Echipa de start:: Dumitrescu îl vede pe Ianis Stoica în careu și îi centrează, iar atacantul de la FCSB trimite cu capul pe lângă poartă.

16:00 Echipa de start:

12:00 Deja calificată la Campionatul European Under-21 din 2023, competiție la care România este țară gazdă alături de Georgia, naționala de tineret a lui Florin Bratu joacă astăzi, pe stadionul ”Arcul de Triumf”, un amical cu Finlanda care poate fi urmărit în format LIVETEXT pe sport.ro, începând cu ora 17:15.

Pentru ”tricolori” urmează pe 29 martie o nouă partidă de pregătire, la Rabat, cu naționala Marocului.

Federația Română de Fotbal a anunțat și numerele pe care le vor purta micii ”tricolori” pentru partidele cu Finlanda și Maroc.

Lotul final convocat de selecționerul U-21 Florin Bratu

PORTARI: Mihai Popa (FC Voluntari), Ștefan Târnovanu (FCSB), Raul Bălbărău (CSA Steaua);

FUNDAȘI: Alexandru Georgescu (Farul Constanța), Marius Leca (Dunărea Călărași), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Ricardo Farcaș (Siena | Italia), Tudor Telcean (CSC 1599 Șelimbăr), Victor Dican (FC Botoșani), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52), Andres Dumitrescu (Sepsi OSK);

MIJLOCAȘI: Dragoș Albu (U Craiova 1948 SA), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (Farul Constanța), Andrei Mărginean (Messina | Italia), Mihai Lixandru (CS Mioveni), Salvatore Marrone (AFK Csikszereda);

ATACANȚI: Ianis Stoica (FCSB), Jovan Marković (Universitatea Craiova), David Miculescu (UTA Arad), Daniel Birligea (CFR Cluj).