Ultimele 90 de minute in lacrimi, dupa 40 de ani de zambete! Ultima parada in fata lui Messi si se retrage fericit:

Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 26 Mai 2011, 11:12
Data actualizarii: Joi 26 Mai 2011, 11:15

Finala Ligii Campionilor, Barcelona – Manchester United e LIVE text pe www.sport.ro si M.SPORT.RO, sambata, 21:45!

Sa joci o finala de Liga Campionilor este un lucru special, dar, sambata, partida va fi cu atat mai importanta pentru un jucator cu cat acest joc reprezinta sfarsitul unei cariere de vis! Van der Sar, maestrul olandez, se pregateste de meciul cu Barcelona cu ochii in lacrimi: va fi ultimul din cariera.

Desi fanii isi doresc ca portarul de 40 de ani sa mai ramana intre buturile lui Man. Utd, van der Sar se pregateste de retragere de pe scena cea mare a fotbalului. Sezonul acesta, olandezul a reusit o performanta: 1331 de minute fara gol primit. Goalkeeperul a ratat cateva meciuri prin decembrie, din cauza sotiei sale, care a suferit un accident vascular.

"Nu sunt trist ca se termina. Multi vor sa incerce sa devina fotbalisti profesionisti. Putin reusesc si, cand atingi acest nivel si te mentii in top atat de mult iar totul se incheie cu o finala ca asta, este magnific. Suntem tensionati pentru ca vom juca o finala si trebuie sa existe anumite tensiune pentru a disputa acest meci. Cand esti prea linistit, nu esti capabil sa reactionezi asa cum ti-ai dori. Va fi mai mult decat un meci obisnuit. Si trebuie sa ne asiguram ca-l vom castiga", a spus Van de Sar.

Portarul si-a adus aminte de si prima lui finala de Liga Campionilor, din 1995, cu Ajax Amsterdam: "Sincer sa fiu, se poate spune ca totul s-a intamplat in alta viata. Lucrez in prezent la biografia mea, in Olanda. Vorbesc de anumite lucruri, vad fotografii si spun: «Wow, sincer, era in alta viata». Fara telefoane mobile, fara Internet. A fost un drum lung, dar mi-a placut".