Surpriza serii în Champions League! Ferencvaros, campioana Ungariei, OUT după un eșec clar la Budapesta

ferencvaros Liga Campionilor Qarabag Ungaria Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 09 August 2022, 22:55
Data actualizarii: Marti 09 August 2022, 23:36

Ferencvaros, campioana Ungariei, a fost eliminată în turul 3 preliminar din Champions League, după ce a pierdut contra lui Qarabag, scor 1-3 (2-4, la general).

În partida tur de la Baku, cele două formații au remizat, scor 1-1, iar casele de pariuri, dar și istoricul celor două formații o dădeau favorită la calificare pe Ferencvaros. Azerii au reușit să dea peste cap calculele și s-au calificat în play-off-ul Champions League cu o victorie clară, 3-1.

Fenerbahce, eliminată din Liga Campionilor

Abdellah Zoubir, fostul jucător al Petrolului, a deschis scorul pentru Qarabag în minutul 7, cu un șut la colțul scurt, iar senegalezul Ibrahima Wadji a făcut dubla în repriza secundă (54', 78'), ducând scorul la 3-0.

Ferencvaros a marcat golul de onoare în minutul 86, prin Adama Traore, însă nu a mai contat. Qarabag s-a calificat în play-off-ul Champions League, unde se va duela cu cehii de la Viktoria Plzen pentru un loc în cea mai importantă competiție europeană.

De partea cealaltă, Ferencvaros va înfrunta în play-off-ul Europa League Shamrock Rovers (Irlanda) sau Shkupi (Macedonia de Nord).

• 40,5 milioane de euro este suma la care este evaluat lotul lui Ferencvaros de Transfermarkt, de aproape trei ori mai mare decât cel al lui Qarabag (14,1)