Rapidul a făcut spectacol în Champions League cu Ferencvaros! Remiză în deplasare după ce giuleștencele au fost conduse la 6 goluri

Rapid EHF Champions League Women ferencvaros Handbal
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 21:03
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 21:06

Rapid București a jucat cu Ferencvaros în deplasare în runda a patra a grupelor EHF Champions League Women, scor 24-24.

Prima repriză a fost una dificilă pentru giuleștence, care cu greu au reușit să țină pasul cu gazdele. Ferencvaros a marcat primele trei goluri ale partidei, iar de acolo rapidistele s-au luptat să reducă din diferență, care a fost și de cinci goluri în prima parte. Gazdele au intrat cu avantaj de patru goluri la pauză, scor 14-10.

A doua repriză însă a fost de-a dreptul spectaculoasă și a avut un deznodământ pozitiv pentru jucătoarele lui David Ginesta Montes. Ferencvaros a început în forță, iar după zece minute avantajul era deja de 6 holuri. Ajutate de atmosfera senzațională făcută de fanii Rapidului, giuleștencele au reușit să se apropie la două goluri, asta și datorită intervențiilor bune ale Ivanei Kapitanovic.

Finalul a fost unul intens, iar Andjela Janjusevic a reușit să egaleze, scor 24-24. Lekic a greșit ulterior atacul, iar Rapid avea șansa de a trece în premieră în avantaj pe tabelă, însă Janjusevic a fost obligată să arunce de la distanță și a ratat. Cea mai bună marcatoare a Rapidului a fost Dorina Korsos cu șase reușite.

Pentru Rapid rezultatul a fost unul bun în condițiile în care nu a reușit să treacă în avantaj în niciun moment în timpul meciului, fiind în mare parte condusă. Remiza le aduce liniște giuleștencelor, care se află pe locul 6 în clasament, cu 3 puncte obținute în 4 meciuri jucate.

Rapid va juca în deplasare cu Metz în runda următoare, iar meciul este programat să se dispute pe 22 octombrie.