THIS IS STANCIU! Fanii Stelei au inceput sarbatoarea: "Sa vina Man City!" Sahtior, eliminata la penalty-uri! Cu cine poate pica Steaua in play-off

Steaua Liga Campionilor Sparta Praga Steaua - Sparta Praga LIVE Liga Campionilor
Live Blog

Bucurati-va de fotbal

Data publicarii: Miercuri 03 August 2016, 22:09
Data actualizarii: Miercuri 03 August 2016, 23:59

Steaua - Sparta Praga, meciul de Europa sau NIMIC pentru stelisti, se vede miercuri seara, de la 20:45, IN DIRECT la ProTV si pe Voyo.ro

22:42 03 Aug

FINAL DE MECI PE NATIONAL ARENA! Steaua se califica in play-off dupa 3-1 la general cu Sparta Praga si are asigurat cel putin participarea in grupele Europa League. Deja este un progres fata de 2015 cand Steaua era eliminata din cupele europene inca de la sfarsitul lui august.

Nicusor Stanciu a fost eroul Stelei in ambele partide si a fost ovationat de peste 35.000 de fani pe National Arena. Fanii si-o doresc pe Manchester City urmatoarea adversara, fiind numele cel mai des mentionat in tribunele de pe National Arena.

Manchester City, Villarreal, Porto si Ajax sunt capi de serie in play-off. Olandezii s-au calificat dupa un gol in minutul 87 pe terenul lui PAOK. Anderlecht a fost eliminata dupa 0-2 pe propriul teren cu Rostov.

Sahtior e OUT! Young Boys Berna i-a eliminat la penalty-uri (2-0 in Elvetia dupa 2-0 in Ucraina)! 4-2 a fost scorul la loviturile de departajare, Fred si Rakitskiy ratand la Sahtior si Hadergjonaj la Young Boys. Astfel, ultima posibila adversara pentru Steaua este Borussia Monchengladbach.

22:35 03 Aug

Situatia se complica in ceea ce priveste posibilii adversai ai Stelei - Sahtior este condusa de Young Boys Berna cu 2-0, dupa ce acelasi scos s-a inregistrat in tur. Daca si Ajax, si Anderlecht, si Sahtior sunt eliminate, capi de serie vor fi Gladbach si AS Roma.

22:31 03 Aug

Fanii Stelei incep sa faca valuri - calificarea pare certa in acest moment. Steaua a mai avut cateva oportunitati, meciul fiind mai aproape de 3-0, decat de un 2-1 care sa provoace emotii.

22:27 03 Aug

Cehii au inceput sa joace mai dur, simt ca s-a incheiat totul pentru ei. Ultimele 5 minute din meci. Deja cativa fani au inceput sa plece de pe stadion, atat la tribune, cat si la peluze.

22:23 03 Aug

Nicolae Stanciu este inlocuit de Aganovic iar toti oamenii din stadion il aplauda, inclusiv fanii cehi!

22:19 03 Aug

Inca o ocazie buna pentru Steaua dupa vreo 10 minute mai calme (stelistii parca se gandeau deja la partida cu Chiajna :) ). Intre timp, Ajax a egalat si pot fi prelungiri la duelul cu PAOK. Este 1-1 la Salonic, la fel ca in tur.

22:16 03 Aug

Ce destin pentru Alex Chipciu - fostul stelist a plecat in urma cu cateva saptamani de la Steaua iar acum e la un pas de eliminarea inca din turul 3 preliminar! Anderlecht este condusa acasa de Rostov cu 1-0 dupa ce a fost 2-2 in urma cu o saptamana. Totusi, belgienii sunt la un gol de calificare.

22:13 03 Aug

Manchester City, Villarreal, Porto, Sahtior si Anderlecht sau Ajax (daca se califica - daca ambele sunt eliminate, locul lor e luat de Borussia Monchengladbach) sunt posibilele adversare ale Stelei. In acest moment, Ajax si Anderlecht sunt eliminate!

Mai sunt 20 de minute pana la final iar stelistii se pot gandi deja la tragerea de sorti de vineri.

21:34 03 Aug

Pauza pe National Arena! Va lasam cu golul formidabil al lui Stanciu si bara lui Tamas!

21:28 03 Aug

Sparta trece pe langa egalare dupa o faza prelungita de atac - mingea a fost chiar trimisa in poarta, dar asistentul era cu fanionul sus. Fanii Stelei au sarit de bucurie mai ceva ca la golul lui Stanciu!

21:22 03 Aug

Tamaaaaas! Era sa dea golul carierei! Sut de la 60 de metri care a lovit transversala! Ce faza, ce gol ar fi fost!

21:19 03 Aug

Steaua poate pica in play-off cu Manchester City, noua echipa a lui Pep Guardiola! Da, e doar minutul 35, dar dupa un asemenea gol nu pare ca nimic il mai poate opri pe Stanciu! Iar problema pentru Steaua e ca nu il va mai putea tine in acest ritm!

21:17 03 Aug

GOOL STEAUA! Ros-albastrii deschid scorul dupa un sut fabulos! Fanii au sarit de bucurie, jucatorii au sarbatorit in fata tribunei a 2-a! Marcator: acelasi Stanciu, cel care o califica in acest moment de unul singur pe Steaua in play-off-ul Champions League!

21:14 03 Aug

Un fault dur asupra unui jucator stelist, moment in care tot stadionul s-a ridicat in picioare si l-a huiduit pe ceh. Arbitrul l-a iertat de galben ceea ce a atras noi huiduieli.

21:12 03 Aug

Iata dubla ratare a Stelei de mai devreme

21:11 03 Aug

Enache are cea mai mare ocazie de pana acum - un adversar l-a blocat in ultima clipa si mingea s-a dus in corner.

21:10 03 Aug

Sparta nu impresioneaza pana acum, dar Steaua trebuie sa fie foarte atenta - tocmai a ratat Sural un sut din voleu din mijlocul careului. Tosca si Tamas erau destul de departe.

21:06 03 Aug

Sparta pare ca a gasit punctul vulnerabil al Stelei - totusi, Steaua are mai multe ocazii - Pintilii a sutat de 2 ori in 2 minute, de fiecare data pe langa.

21:04 03 Aug

21:03 03 Aug

Tabela de pe National Arena da semne de gripa :) cel putin pe partea dinspre tribuna 1 si cea oficiala - se tot stinge si pare ca in orice clipa va ceda definitiv.

20:59 03 Aug

Ar fi interesant sa se monitorizeze si distanta parcursa de catre Reghecampf in timpul unui meci - antrenorul Stelei este destul de agitat, iese din spatiul tehnic, se intoarce catre banca.

20:56 03 Aug

Faza buna a Stelei finalizata cu sut pe poarta de (cine altul?) Stanciu. Cehii au replicat imediat cu un sut din careu, prins de Nita

20:54 03 Aug

Desi fanii Spartei chiar pot fi numarati cu privirea, ei creeaza o atmosfera placuta si aplauda si canta incontinuu. Pe gazon, Sparta a mai echilibrat meciul. Nicio ocazie pana acum.

20:50 03 Aug

Steaua a inceput mai bine partida desi cei de la Sparta au nevoie neaparat de gol. Fanii cehi incearca sa le faca fata celor 35.000 de suporteri stelisti. Acestia sunt cuminti deocamdata. Din pacate, atmosfera in peluze nu este cea mai incinsa - exista un singur steag ros-albastru de dimensiuni mari in toata peluza!

20:47 03 Aug

O prima lovitura libera pentru Steaua in minutul 2, lovitura lui Stanciu este respinsa in corner. Entuziasmul fanilor Stelei este incredibil dupa 1-1 in tur. Pentru o clipa au fost ca britanicii, s-au ridicat cu totii la corner - acesta a fost respins insa.

20:45 03 Aug

Meciul sta sa inceapa! Cele doua echipe au intrat pe teren, stadionul este aproape plin cu exceptia unor sectoare de la inelul 3 peluza nord de la National Arena.

20:38 03 Aug

Au fost prezentate si cele 2 echipe de catre crainicul stadionului. Un singur jucator a fost huiduit de o parte a suporterilor stelisti. Ghiciti care?

Desigur, este vorba de Kehinde Fatai, fostul jucator al celor de la Astra. Fanii Stelei au strigat insa cat au putut de tare numele jucatorilor stelisti - cel mai puternic s-au auzit numele lui Stanciu, eroul din tur, si Hamroun. Se pare ca acesta a fost iertat pentru episodul cu fuga la arabi.

20:28 03 Aug

Iata ce va spuneam :) si fanii se pot antrena inainte de meci ... la Pokemon Go!

20:26 03 Aug

Au venit si primele mesaje din partea crainicilor stadionului din aceasta seara - mai intai a fost un mesaj in ceha care nu a fost huiduit de niciun fan. Era asteptat insa indemnul la lupta al crainicului roman: "Suntem aici pentru Steaua Bucuresti!" a fost mesajul primit cu urale.

20:12 03 Aug

Au iesit si jucatorii Stelei la incalzire in acest moment, cu 35 de minute inainte de startul meciului care va fi in direct la ProTV. Ei au fost aplaudati de cei 5.000 de fani care se afla acum in tribune.

20:07 03 Aug

Iata foaia de joc cu cele doua echipe

20:06 03 Aug

Au iesit pe teren portarii celor doua echipe si rezervele lor. Cei cativa fani ai Spartei ajunsi pe National Arena s-au facut auziti pentru cateva clipe inainte sa fie 'acoperiti' de fluieraturile stelistilor. Sunt cam 1000 de fani ai Stelei deja pe stadion. Mult mai multi sunt in afara lui, urmand sa intre si ei.

19:41 03 Aug

Sparta Praga a anuntat ca a vandut 77 de bilete pentru aceasta partida. Pe o pagina de Twitter a fanilor echipei cehe, vedem ca acestia se indreapta spre stadion.

19:29 03 Aug

Iata echipa de start a Stelei pentru meciul cu Sparta Praga:

Nita - Enache, Tamas, Alin Tosca, Momcilovic - Pintilii (cpt), Achim - Adrian Popa, Nicolae Stanciu, Hamroun - Golubovic.
Rezerve: Cojocaru Valentin - Simion, Tudorie, Sulley Ali Muniru, Vilceanu, Aganovic, Dan Popescu.

19:20 03 Aug

Portarul Nita, cel care are o cruciulita pe locul sau din vestiar, s-a dus de unul singur la una dintre portile terenului de pe National Arena si a parut sa se roage pentru un rezultat mare pentru Steaua in aceasta seara

19:19 03 Aug

Stelistii au ajuns la stadion si o parte dintre acestia au iesit pe gazon

19:05 03 Aug

Imagini din vestiarul Stelei. Portarul Stelei are o cruciulita pe locul sau

18:56 03 Aug

Mai sunt 2 ore pana la Steaua - Sparta Praga, ora 20.45 in direct la ProTV. Daca mai devreme incepuse sa ploua incet, acum cerul este destul de senin, acoperisul este tras.

Gazonul arata foarte bine, este udat in continuare cu stropitori. Fanii inca nu au ajuns pe arena - se anunta peste 35.000 de suporteri in tribune la meciul din aceasta seara.

Eu sunt Sebastian Ujica si va voi spune tot ce se intampla pe stadion la meciul Steaua - Sparta Praga (1-1 in tur).

18:50 03 Aug

Pokemon Go a ajuns si pe National Arena! Chiar langa stadion este o sala de antrenament (level 3) iar pe stadion am prins un pokemon :) Sa speram totusi ca cei 35.000 de fani care vor veni pe stadion se vor uita la meci, nu vor vana pokemoni

18:03 03 Aug
16:08 03 Aug

Primul meci cu "noua galerie" a Stelei?

Gigi Becali a anuntat in urma cu doua saptamani ca Steaua va avea o noua galerie, dupa ce atat Peluza Nord, cat si Peluza Sud, au spus "pas", pana la clarificarea situatiei legale a clubului.

Meciul din aceasta seara cu Sparta Praga ar trebui sa fie primul in care vom vedea noul grup de suporteri in peluza.

"Am inteles ca s-a format o galerie noua, din studenti, elevi... Vin si cer bilete, mi-a zis Vali. Sunt cuminti, vor sa sustina echipa. O sa vedeti ce atmosfera va fi la meciul cu Sparta.", a spus Becali la Sport.ro.

Steaua asteapta aproximativ 40.000 de suporteri in aceasta seara pe National Arena.

14:43 03 Aug

Sparta Praga: "Noi aici gresim, daca reusim sa imbunatatim asta, o batem pe Steaua!"

Cehii sunt preocupati de o problema despre care atat antrenorul, cat si jucatorii, au vorbit inaintea meciului retur.

Sparta a jucat slab in repriza a doua in ultimele doua partide, iar toate cele trei goluri primite cu Steaua si Slovacko au fost marcate in a doua parte a jocului.

"Asta e un aspect la care trebuie sa lucram. Sa nu mai lasam adversarul sa isi creeze ocazii in repriza a doua.", a spus portarul David Bicik.

"Performanta noastra din teren nu este optima pe toata durata celor 90 de minute", a admis si antrenorul Zdenek Scasny.

"Nu pot sa spun ca Steaua ne-a surprins cu ceva, e vorba doar de noi. Sigur, Steaua are calitate tehnica si tactica, dar noi trebuie sa fim preocupati in primul rand de jocul nostru."

"In meciul tur, nu am putut sa mentinem ritmul 90 de minute. Vreau sa ii fac pe jucatori sa inteleaga ca putem face asta. Suntem o echipa puternica, putem sa obtinem calificarea la Bucuresti", a mai spus antrenorul Spartei.

13:25 03 Aug

Hamutovski a venit in Romania sa sustina Steaua la meciul cu Sparta Praga.

"Inima mea e in continuare alaturi de Steaua si de Petrolul, de fanii minunati care m-au iubit si m-au incurajat aici in atatea meciuri. Diseara merg la meci sa-mi incurajez din tribune fosta echipa. Sper ca Steaua se va califica, este un nume care impune respect oricarui adversar". a spus Hamutovski pentru Gazeta Sporturilor.

11:46 03 Aug

Marica la Sport.ro despre fanii Stelei, Nicusor Stanciu si posibilul transfer al lui Budescu:

"Orice echipa care joaca in fata unui public care sustine echipa are parte de un avantaj. Daca suporterii Stelei vor fi uniti, pot fi jucatorul in plus de care Steaua are nevoie. Steaua joaca acasa, in fata propriilor suporteri. Sunt sigur ca vor reusi sa se califice. Nicusor Stanciu are calitate, are pasa decisiva, are executie. El poate face diferenta. E un jucator caruia nu-i vad un inlocuitor in momentul asta. Cred ca Steaua inca mai are nevoie de el in momentul asta."

"Budescu nu e un jucator asa disponibil la efort ca Stanciu, are si o varsta, e destul de greu sa-l vad acum la Steaua."

11:39 03 Aug

Ciprian Marica la Sport.ro: "Vreau sa vad cat mai multe meciuri, merg si diseara la Steaua - Sparta. Sansele de calificare sunt reale. Steaua e echipa mai valoroasa, adversarii nu m-au impresionat foarte tare. Cred ca plecam cu prima sansa."

11:21 03 Aug
09:03 03 Aug
Buna dimineata! E zi de supermeci in Romania! Steaua - Sparta Praga, in direct la PRO TV, 20:45!
09:01 03 Aug
20:29 02 Aug

Iertat de colegi, Hamroun are sanse mari sa fie titular

Algerianul Hamroun a fost iertat pentru evadarea sa de patronul Gigi Becali, dar si de colegi. Acesta are mari sanse sa fie titular maine, cu Sparta Praga, un indiciu in acest sens fiind dat si de declaratia lui Laurentiu Reghecampf.

"Terminati cu subiectul Hamroun, ca nu este un subiect. A lipsit de la un antrenament, a fost suspendat la meciul tur cu Sparta, amendat de club, dar mergem mai departe. El este un jucator important pentru echipa noastra, care in ultima perioada a facut foarte multe lucruri bune. Am castigat multe puncte prin golurile marcate de el. In acest moment, avem nevoie de toti jucatorii si avem nevoie de jucatori de valoare", a spus Reghecampf.

Echipa probabila a Stelei: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic - Pintilii, Achim - Adi Popa, Stanciu, Hamroun - Golubovic

19:03 02 Aug

Sparta a sosit la Bucuresti. Fatai: "Va fi un meci frumos"

"Va fi un meci greu, pentru ca este presiune mare pe ambele echipe. Va fi un meci tare.

Momentan, Steaua e favorita. Dar daca noi vom reusi sa dam gol, sansele sunt 50%-50%.

Ne-am pregatit inclusiv pentru 11 metri, vom vedea ce se va intampla.

Le urez bafta baietilor de la Astra si sper sa se califice la Copenhaga.

O sa fie un meci frumos maine", a spus Kehinde Fatai.

17:38 02 Aug

Delegatia cehilor a aterizat in aceasta dupa amiaza la Bucuresti. Conferinta de presa si antrenamentul oficial sunt programate de la ora 19:30.

16:57 02 Aug

15.000 euro pentru fiecare jucator, prima de calificare

Meciul cu Sparta Praga are o miza extrem de importanta pentru Steaua. Dupa un sezon in care nu a prins grupele niciunei competitii europene, lucru care a scazut substantial si incasarile inregistrate, formatia ros-albastra are sansa de a-si asigura macar prezenta in grupele UEFA Europa League.

Ros-albastrii isi pot asigura venituri de circa 10 milioane de euro in cazul in care vor trece de Sparta Praga.

Tocmai pentru a-i motiva suplimentar, patronul Gigi Becali le-a promis jucatorilor cate o prima.

Potrivit Digisport, fiecare jucator va primi cate 15.000 euro daca Steaua se va califica in Play Off-ul UEFA Champions League.

"Conteaza foarte mult si prima de joc. Nu vor ei sa spuna, normal ca vor juca si pentru prima", a spus, de altfel, Laurentiu Reghecampf.

Daca Steaua va prinde chiar grupele UEFA Champions League, veniturile pot ajunge pana la 25 de milioane de euro.

11:11 02 Aug

Mitrea, cel mai nou transfer reusit de Steaua, a fost prezent in aceasta dimineata la antrenamentul de la Domnesti inaintea meciului cu Sparta Praga din preliminariile Ligii.

11:09 02 Aug

Probleme pentru stelisti inaintea antrenamentului de azi. Au intarziat mai bine de 20 de minute, din cauza traficului. Steaua se pregateste la Domnesti pentru meciul cu Sparta.

21:27 01 Aug

INFO | De marti, biletele pentru meciul Steaua - Sparta Praga se gasesc doar la casele National Arena

21:26 01 Aug

Sparta Praga a castigat meciul disputat in campionat impotriva lui Slovacko, inaintea sosirii la Bucuresti pentru returul cu Steaua.

Sparta Praga, adversara Stelei din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, va sosi la Bucuresti, pentru mansa secunda a dublei cu formatia ros-albastra. Cehii vin in Romania cu un moral bun, dupa ce au obtinut o victorie pe teren propriu in prima etapa a campionatului, 3-2 cu FC Slovacko.

Sparta s-a impus in meciul cu Slovacko prin golurile marcate de Dockal (min 2 si 10) si Konate (64). Pentru Slovacko a marcat Divis, de doua ori, in minutele 52 si 70.

Antrenorul Spartei, Zdenek Scasny, a folosit in principiu cea mai buna echipa, exceptiile fiind Lafata si Fatai. Veteranul Lafata a fost rezerva si a intrat pe parcurs, in timp ce Fatai nu a fost inclus in lot.

Echipele

18:49 01 Aug

Se deschide si inelul 3 al National Arena

Steaua a vandut pana acum in jur de 25.000 de bilete pentru returul cu Sparta Praga. Oficialii formatiei ros-albastre au decis astfel sa deschida si inelul superior al stadionului national.

"Bilete la vanzare si pe al treilea inel! FC Steaua Bucuresti anunta ca, pentru partida cu Sparta Praga, a pus la dispozitia suporterilor bilete si la inelul trei. Pretul unui tichet la aceasta categorie este de 25 de lei", a anuntat clubul ros-albastru.

Brigada olandeza la Steaua - Sparta

UEFA l-a delegat pe olandezul Danny Makkelie, in varsta de 33 de ani, la meciul Steaua - Sparta Praga.

Anul trecut, acesta a arbitrat Steaua in aceeasi faza, la meciul dintre Steaua si Partizan Belgrad.

Makkelie va fi ajutat de Mario Diks, Hessel Steegstra si Kevin Blom.

18:30 01 Aug

Reghecampf: "Va trebui sa jucam mai bine decat la Praga"

Laurentiu Reghecampf, antrenorul Stelei, a vorbit la Ora Exacta in Sport, IN DIRECT la Sport.ro, inaintea meciului cu Sparta Praga. Acesta crede ca echipa sa va avea un meci mult mai greu decat la Praga si le cere jucatorilor sai: "Va trebui sa marcam si din jumatate de ocazie".

"Trebuie sa avem o evolutie mult mai buna decat meciul de la Praga si sa reusim sa marcam. Daca avem o jumatate de ocazie, trebuie sa marcam un gol. Intalnim o echipa foarte buna, am urmarit-o si cu Fener, e buna, puternica, daca are spatii si o lasi sa joace, iti poate da multe probleme. Nu e intamplator ca au ajuns pana in sferturile Europa League anul trecut, eliminand Krasnodar si Lazio.

Avem o echipa tanara, pe care trebuie sa o formam de la meci la meci, sa aiba omogenitate, sa invete, sunt jucatori care nu sunt obisnuiti cu nivelul acesta.

E foarte periculos sa spui ca joci la 0-0, e meci de calificare. Orice rezultat pozitiv e important. Vom juca asa cum am facut-o si la Praga, sa marcam, sa nu le dam sanse sa ajunga la poarta noastra. E periculos sa astepti pentru 0-0", a spus acesta.

18:26 01 Aug

Steaua - Sparta Praga, miercuri seara, 20:45, IN DIRECT la ProTV

Returul dublei de calificare in Play Off-ul Ligii Campionilor dintre Steaua si Sparta Praga se vede miercuri seara, de la 20:45, IN DIRECT la ProTV

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »