Cristiano Ronaldo Champions League Robert Lewandoski Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 03 Noiembrie 2021, 08:58
Data actualizarii: Miercuri 03 Noiembrie 2021, 09:10

Cristiano Ronaldo și Robert Lewandowski au dovedit încă o dată cât de exponențiali sunt pentru echipele lor.

Cristiano Ronaldo (36 ani) a salvat-o din nou pe Manchester United în Champions League. Starul portughez și-a făcut simțită apariția pe teren chiar când echipa suferea. În minutul 45+1 a reușit egalarea, 1-1, în urma unei combinații excelente cu Bruno Fernandes, iar în minutul 90+1 l-a învins pe Musso cu un șut din afara careului și i-a furat Atalantei cele trei puncte, ducând scorul la 2-2.

A fost al cincilea gol pe care Cristiano Ronaldo l-a marcat în cele patru meciuri din acest sezon de Champions League. De asemenea, superstarul și-a îmbunătățit recordul de reușite. A ajuns la cota 139 în cea mai importantă competiție europeană, în 180 de apariții, având o rată de 0.77 de goluri pe meci.

În aceași seară s-a ridicat la înălțime și Robert Lewandowski (33 ani), care a marcat o triplă în victoria lui Bayern contra Benficăi, 5-2. Atacantul polonez a sărbătorit cu stil al 100-lea meci în Champions League, trecându-și numele de trei ori pe tabela de marcaj.

Grație reușitelor cu Benfica, Lewandowski a ajuns jucătorul cu cele mai multe goluri în 100 de meciuri în Champions League, având 81. La aceeași bornă, Messi avea 77, iar Cristiano Ronaldo 64.

De asemenea, Bayern a ajuns la 20 de victorii consecutive în Champions League cu superstarul polonez pe teren, ceea ce este record absolut, iar atacantul a intrat într-o companie selectă, bifând al patrulea hatrick din Liga Campionilor. Doar Messi și Ronaldo au mai multe, ambii cu 8 hatrick-uri.