Recunosti cele 2 staruri din imagine? Au fost protagonistii unei faze EPICE in Liga Campionilor

Liga Campionilor Arsenal Bayern Munchen Manuel Neuer Mesut Ozil Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 20 Februarie 2014, 15:15
Data actualizarii: Joi 20 Februarie 2014, 15:49

► Drumul spre Torino incepe joi, ora 20:00, Dnepr – Tottenham in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Bayern este aproape sigura de calificarea in sferturile Ligii Campionilor dupa 2-0 pe Emirates in fata lui Arsenal. Mesut Ozil a ratat al 2-lea penalty al sau in Liga in acest sezon in primele minute ale meciului. Manuel Neuer a reusit o parada de exceptie.

"Stiu cum bate Mesut Ozil penalty-urile. Stiam ca va astepta mult timp pana se va decide in ce colt sa bata dar, desigur, ar fi putut sa-l aleaga pe oricare" a spus Manuel Neuer dupa meci despre penalty-ul aparat in fata lui Ozil.

Ozil si Neuer sunt colegi la nationala Germaniei si au fost si in nationala Under 21. Prietenia celor doi tine insa de mult mai mult timp - ei au fost colegi de scoala! Mai sus puteti vedea o poza cu cei doi la scoala Gesamtschule Berger Feld, care este aproape de stadionul lui Schalke, Veltins Arena. Aceasta este a doua cea mai mare scoala din Germania si a oferit mai multi jucatori care au ajuns la scoala.

Ratarea penalty-ului a fost un moment psihologic important in meci - Arsenal s-a prabusit dupa eliminarea lui Szczesny dinainte de pauza, avand doar 12% posesie in a 2-a repriza. Ozil, desi a fost al 3-lea in topul jucatorilor lui Arsenal in ceea ce priveste numarul de kilometri alergati dupa Flamini si Wilshere, a primit nota 2 din partea celor de la L'Equipe