Reacție fermă a expertului Marca: "Istvan Kovacs nu e la nivelul lui Hațegan! UEFA trebuie să mizeze pe cei mai buni"

Istvan Kovacs atletico Champions League Manchester City Ovidiu Hategan Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 00:38
Data actualizarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 08:20

Manchester City a învins Atletico Madrid, pe teren propriu, scor 1-0, în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din România, care l-a avut la centru pe Istvan Kovacs. Centralul din Carei a fost ajutat la cele două linii de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, în timp ce al patrulea oficial a fost italianul Marco Di Bello.

Istvan Kovacs, la centru în Manchester City - Atletico 1-0

Pavel Fernandez Garcia, expertul în arbitraj de la Radio Marca, spune că, în ciuda unei prestații decente a lui Istvan Kovacs, românul nu ar fi trebuit să primească un meci în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, având în vedere experiența sa.

"Istvan Kovacs nu a arbitrat rău, dar nu cred că se ridică la nivelul lui Gil Manzano, Felix Brych sau Hațegan. Cred că UEFA ar trebui să mizeze pe cei mai buni în această fază a competiției", a spus Pawel Fernandez, pe contul său de Twitter.

În schimb, același Pavel Fernandez a găsit o singură eroare a lui Istvan Kovacs în partida de la Manchester: "L-a iertat pe Kondogbia de un cartonaș galben după ce l-a călcat pe Joao Cancelo, în minutul 7", se arată pe site-ul Marca.

În rest, expertul publicației spaniole a considerat justificate deciziile românului de a nu acorda penalty pentru City la căderile în careul advers ale lui Kevin de Bruyne și Raheem Sterling, din minutele 40, respectiv 67.