Zero pe linie! Premieră istorică pentru Atletico Madrid în Champions League contra lui Manchester City

Atletico Madrid Champions League Diego Simeone Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 05 Aprilie 2022, 23:33
Data actualizarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 00:00

Manchester City și Atletico Madrid au încheiat la egalitate prima repriză a meciului din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, scor 0-0.

UPDATE 23:50: Final! Manchester City - Atletico 1-0. Echipe lui Diego Simeone a continuat în același stil, dar s-a văzut învinsă de golul lui Kevin De Bruyne din minutul 70. Madrilenii nu au reușit să expedieze niciun șut.

Potrivit Opta, este pentru prima dată când Atletico Madrid, sub comanda lui Diego Simeone, nu trimite măcar un șut.

A fost o primă repriză închisă, fără niciun șut pe spațiul porții, dar cu o posesie zdrobitoare a lui Manchester City, peste 70%. Totuși, De Bruyne, Mahrez, Sterling sau Bernardo Silva nu au reușit să străpungă defensiva impresionantă a echipei lui Diego Simeone.

Atletico Madrid, niciun șut în prima repriză a meciului cu Manchester City

În ciuda unei apărări exacte, Atletico a înregistrat și un record negativ. Este pentru prima oară de când sunt colectate aceste date (sezonul 2003/2004) când formația madrilenă nu expediază măcar un șut, spre sau pe poartă, în prima repriză a unui meci din Champions League, potrivit Opta.

De partea cealaltă, Manchester City a șutat de șase ori, însă niciodată pe spațiul porții lui Jan Oblak.