Pyunik Erevan CFR Cluj Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 05 Iulie 2022, 20:51
Data actualizarii: Marti 05 Iulie 2022, 20:53

Pyunik Erevan - CFR Cluj s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, după un meci în care ardelenii au avut cele mai mari ocazii.

Pyunik Erevan - CFR Cluj 0-0

Minutul 90+3: Final de meci în Armenia! CFR Cluj nu reușește să se impună în fața lui Pyunik, dar pornește cu prima șansă pentru returul din Gruia.

Minutul 84: Jefte reia din prima o minge centrată de Debeljuh, dar portarul lui Pyunik reușește să rețină!

Minutul 73: Bară CFR Cluj! Debeljuh reia din foarfecă, dar mingea lovește transversala porții lui Yurchenko.

Minutul 58: Ocazie pentru Pyunik! Șutul lui Renzo Jose de la aproape 30 de metri trece puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Minutul 46: S-a reluat jocul la Erevan!

Minutul 45+1: Pauză în Armenia!

Minutul 34: Ocazie pentru CFR Cluj! Șutul lui Deac este reținut de portarul advers.

Minutul 23: Mistrati, încă o ocazie mare! Mingea centrată de Deac în careu ajunge la noul atacant al CFR-ului, dar acesta îl nimerește pe portarul advers din poziție ideală.

Minutul 17: Ocazie mare pentru campioana României! Roger trage puternic din partea stângă, dar mingea este respinsă de Yurchenko.

Minutul 4: CFR Cluj are prima ocazie a meciului! Mistrati a tras din întoarcere, din afara careului, dar mingea a fost respinsă de portarul gazdelor.

Minutul 1: A început meciul!

• Pyunik: Yurchenko - Kovalenko, Bratkov, Vakulenko, Teles Dos Santos - Renzo Jose, Cociuc, Dashyan - Gonzalez, Otubanjo, Davidyan
  • Rezerve: Mikayelyan, Buchnev, Gajic, Andre Luiz, Harutyunyan, Najaryan, Mladenovic, Avagyan, Nenadovic, Gareginyan
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Kolinger, Burcă, Camora - Cvek, Boateng, Deac - Vito, Debeljuh, Roger
  • Rezerve: Sava, Brucic, Graovac, Păun, Dugandzic, Petrila, Yeboah, Jefte, Bordeianu, Yuri, Braun, Muhar

Partida Pyunik Erevan - CFR Cluj, prima manșă din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, se dispută marți, de la ora 19, și poate fi urmărită în format LIVE TEXT pe sport.ro.

Campioana Armeniei este un fel de CFR Cluj, având în vedere numărul mare de jucători străini la echipă, aduși din toate colțurile lumii.

Alexander Gonzalez, fostul jucător al lui Dinamo, este acum la Pyunik

Fotbaliști din Venezuela (Alexander Gonzalez, ex-Dinamo, Renzo Zambrano și Jose Caraballo), Brazilia (Juninho și Thiago Galvao), Iran (Milad Jahani), Coasta de Fildeș (Serges Deble), Nigeria (Yusuf Otubanjo) sau Republica Moldova (Eugeniu Cociuc) se află în lotul lui Pyunik.

La formația din Erevan mai sunt reprezentate și Serbia (Zoran Gajic și Uros Nenadovic), Kazahstan (Gevorg Najaryan), Estonia (Nikita Baranov), Ucraina (Anton Bratkov) și, bineînțeles, Armenia.

Antrenorul echipei este fostul internațional Yegishe Melikyan (42 de ani), cu sezoane bune la Metalurg Donețk în vremea în care formația era abonată la poziția a treia de pe podium, după granzii Dinamo Kiev și Șahtior Donețk.

Pyunik a anunțat duminică nu mai puțin de 9 transferuri

Duminică, adversara CFR-ului a anunțat că a semnat cu nu mai puțin de 9 jucători!

Nou-veniții sunt din Ucraina (Sergey Vakulenko), Rusia (Mikhail Kovalenko), Serbia (Boris Varga și Nemanja Mladenovic), Brazilia (Andre Mensalao), Bosnia (Luka Djuricic) și Macedonia de Nord (Marjan Radeski), la care se adaugă autohtonii Artur Avagyan și Davit Davidyan, astfel că acum nu mai puțin de 13 țări plus Armenia sunt reprezentate în lotul lui Pyunik.