VIDEO “Prunea” de pe Parc des Princes! Donnarumma le-a dat emoții fanilor lui PSG în meciul cu Barcelona

Gianluigi Donnarumma Barcelona PSG Liga Campionilor Gianluigi Donnarumma / Sursa: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 22:52
Data actualizarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 22:59

În minutul 21 al partidei, FC Barcelona a bifat prima ocazie importantă de a înscrie în urma unui corner executat de pe partea stângă.

Robert Lewandowski a profitat de o ieșire hazardată a lui Gianluigi Donnarumma, portarul de la PSG, și a fost aproape de a înscrie cu o lovitură de cap.

Mingea a fost, însă, respinsă de unul dintre fundașii de la PSG înainte ca aceasta să depășească linia porții.

Câteva minute mai târziu, Raphinha l-a pus și el la încercare pe portarul advers cu un șut puternic, pe jos, din afara careului, dar Donnarumma s-a întins și a reușit să respingă în corner.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în optimile UEFA Champions League din 2021. Atunci, parizienii s-au calificat cu 5-2 la general.

Luis Enrique și declarațiile controversate înaintea duelului cu Xavi

Întrebat, cu o zi înaintea meciului din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, dacă el sau Xavi reprezintă mai bine spiritul fotbalistic al Barcei, Luis Enrique a răspuns:

"Fără îndoială, eu. Este părerea mea. Posesia mingii, goluri, presingul, titlurile, trofeele. Eu reprezint cel mai bine Barca chiar dacă alţii gândesc altfel.

Nu-l cunosc pe Xavi ca antrenor, a fost jucătorul meu. Cunosc foarte bine clubul, dar nu ştiu dacă asta va fi un avantaj. A fost o experienţă extraordinară la nivel emoţional.

Trebuie să fiu profesionist, iubesc mult Barca, dar trebuie să mă concentrez asupra muncii mele şi a echipei care a avut încredere în mine (n.r. - PSG). Şi vreau să mă calific în turul următor".