FOTO ȘI VIDEO Portarul român lider în grupa din UEFA Champions League, peste Bayern Munchen, Ajax Amsterdam și PSG!

Camelia Ceasar Ajax Amsterdam AS Roma Bayern Munchen PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Vineri 24 Noiembrie 2023, 13:02
Data actualizarii: Vineri 24 Noiembrie 2023, 13:03

AS Roma a câștigat clar, cu 3-0, ultimul meci din competiție.

AS Roma şi Chelsea au obţinut victorii la diferenţă de trei goluri, joi, în etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la fotbal feminin.

AS Roma - Ajax Amsterdam 3-0, cu Camelia Ceasar integralistă

AS Roma, cu Camelia Ceasar, portarul naţionalei României, între buturi, a dispus cu 3-0 de Ajax Amsterdam, după ce debutase cu o remiză la Munchen, 2-2 cu Bayern.

Valentina Giacinti (5, 14) şi Manuela Giugliano (47) au marcat pentru ''giallorosse'' în acest meci în care raportul şuturilor pe poartă a fost de 3-1 şi în care Ajax a avut o bară (Keukelaar).

În celălalt meci al grupei, Bayern a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 1-0, în deplasare, prin golul semnat de Magdalena Eriksson (21). Ambele echipe au atins sferturile la ediţia trecută.

AS Roma şi Bayern au câte patru puncte, fiind urmate de Ajax, trei puncte, şi PSG, fără vreun punct.

Real Madrid, învinsă de BK Haecken în Champions League

În Grupa D, Chelsea, semifinalistă la ediţia precedentă, a învins-o pe Paris FC pe Stamford Bridge, graţie unui hat-trick reuşit de australianca Samantha Kerr (30, 48, 55), celălalt gol al londonezelor fiind semnat de Sophie Ingle (90+1). Golul de onoare al echipei din Hexagon a fost realizat de Thea Greboval (38).

Real Madrid a fost învinsă la Goteborg cu 2-1 de BK Haecken, care este liderul grupei, cu maximum de puncte (6). Daneza Signe Bruun (10) a deschis scorul pentru Real, dar suedezele au revenit după pauză, înscriind prin Rosa Kafaji (59) şi Katariina Kosola (76).

BK Haecken conduce în clasament, urmată de Chelsea, patru puncte, Real Madrid, un punct, Paris FC, niciun punct.