Pep Guardiola nu uită și nu iartă: ”Am avut o durere în stomac timp de un an”

Pep Guardiola Manchester City manchester city - real madrid Liga Campionilor Pep Guardiola
Data publicarii: Joi 18 Mai 2023, 08:22
Data actualizarii: Joi 18 Mai 2023, 08:22

Manchester City a defilat în returul semifinalei de Champions League cu Real Madrid, scor 4-0.

La finalul partidei, Pep Guardiola și-a îmbrățișat jucătorii și a fost surprins gesticulând spre Rio Ferdinand, fostul mare fundaș al lui Manchester United, în prezent analist TV.

Euforic, antrenorul catalan a tras primele concluzii după calificarea în marea finală de la Istanbul, acolo unde City va întâlni Inter Milano, pe 10 iunie.

Guardiola nu a uitat nici ”dubla” din semifinale de anul trecut, pe care Manchester City a pierdut-o dramatic în fața Realului. După 4-3 pentru ”cetățeni” în tur, Realul a reuișit să câștige dramatic returul, scor 2-1, cu două goluri marcate în minutele 90 și 90+1. În prelungiri, Karim Benzema a dat atunci lovitura și a adus calificarea în finală pentru madrileni.

Pep Guardiola: ”O victorie uriașă”

”O victorie uriașă, mă duc acasă simțindu-mă foarte bine. Am jucat cu o durere de stomac timp de un an, după ce s-a întâmplat anul trecut. Astăzi ne-a reușit totul.

Atitudinea a fost fantastică și jocul a fost spectaculos. Sunt foarte fericit că sunt în finală. Este a doua oară în trei ani când ajungem până aici, dar acum trebuie să ne pregătim pentru meciul de duminică, care ne poate aduce titlul”, a spus antrenorul lui Manchester City, imediat după meci.

Manchester City - Inter Milano, marea finală UEFA Champions League!

Pentru echipa lui Pep Guardiola este a doua finală din ultimii trei ani, după cea pierdută în 2021 în fața celor de la Chelsea, scor 0-1, pe Estadio do Dragao din Porto. De partea cealaltă, Inter Milano este la cea de-a șasea finală din istoria clubului.

Nerazzurrii au câștigat de trei ori cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, în 1964, 1965 și 2010, iar în 1967 și 1972 au reușit să ajungă până în ultimul act al competiției.