NEBUNIE in 'grupa mortii'! Napoli bate Arsenal cu 2-0, dar pierde calificarea din cauza golului marcat de Grosskreutz in minutul 87! OM 1-2 Borussia! Vezi fazele:

Liga Campionilor Arsenal Borussia Dortmund Napoli Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 11 Decembrie 2013, 23:30
Data actualizarii: Miercuri 11 Decembrie 2013, 23:47

► Bate-i, muica! Pandurii – Pacos, joi 20:00, in direct la PRO TV si Voyo.ro!

Clasamentul FINAL:

1. Borussia 12p
2. Arsenal 12p
3. Napoli 12p
4. OM 0p

Fazele meciurilor:

FINAL!!! Borussia si Arsenal se califica! Englezii termina grupa pe locul 2!
De pe locul 2, Arsenal poate pica in optimi cu PSG, Atletico madrid, Barcelona, Real Madrid sau Bayern Munchen, ocupantele primelor locuri din grupele lor.

Min 90+2: GOOOOL NAPOLI! Italienii pot provoca un cutremur, insa este prea tarziu! Arsenal tremura pentru calificare!

Min 87: GOOOOOOOOOL Borussia! NE-BU-NI-E! Grosskreutz rezolva calificarea in ultimele minute; Napoli este eliminata in acest moment

Min 75: ROSU Arteta! Lucrurile se complica pentru Arsenal! Daca Napoli mai inscrie de doua ori in superioritate, iar Borussia castiga la Marsillia, vom avea un scenariu incredibil - Arsenal poate fi eliminata!

Min 72: GOOOON-ZA-LO! Napoli deschide scorul, San Paolo explodeaza!!! Higuain inscrie cu un sut de la 12 metri, cu stangul!

Min 55: Atacurile lui Napoli se intensifica. Italienii sunt constienti ca un singur gol ii poate trimite in primavara Ligii, avand in vedere scorul inregistrat in celalalt meci!

Min 34: Eliminare la OM! Payet incaseaza doua galbene in 2 minute si pleaca la vestiare. In celalalt meci, Napoli si Arsenal continua sa se afle la egalitate, 0-0. Londonezii au avut o posesie de 60% in primele 30 de minute.

Min 14: 1-1 la Marsillia! Diawara egaleaza cu o lovitura de cap, din centrul careului! Borussia are 10 puncte, Napoli si Arsenal sunt inca la egalitate, 0-0

Min 4: Borussia Dortmund deschide scorul la Marsilla, lucrurile par sa fie clare pentru nemti! Lewandowski o duce pe Borussia la 12 puncte!!!

Echipele de start:

Napoli: Rafael - Maggio, Fernandez, Albiol, Armero - Behrami, Dzemaili - Callejon, Pandev, Mertens - Higuain

Rezerve: Colombo, Bruno Uvini, Miguel Britos, Cannavaro, Inler, Insigne, Duvan Zapata

Arsenal: Szczesny - Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs - Flamini, Arteta - Rosicky, Ozil, Cazorla - Giroud

Rezerve: Fabianski, Vermaelen, Nacho Monreal, Wilshere, Ramsey, Walcott, Bendtner

OM: Mandanda - Fanni, Diawara, Lucas Mendes, Mendy - Lemina, Cheyrou - Thauvin, Payet, Khelifa - Gignac

Rezerve: Abdallah, Jordan Ayew, Morel, Samba, Imbula, Aloe, Bangoura

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Grossgreutz, Sarr, Papastathopoulos, Durm - Kehl, Sahin - Blaszczykowski, Mkhitaryan, Reus - Lewandowski

Rezerve: Langerak, Hofmann, Kirch, Gunter, Piszczek, Aubameyang, Schieber

Inca de la tragerea la sorti, grupa F a parut cea mai echilibrata, vice-campioana Europei, Borussia Dortmund, eterna 'gasca nebuna' a lui Wenger, Arsenal, si Napoli, echipa cu cea mai aprinsa atmosfera din Europa, fiind alese sa se bata pentru primavara europeana. Nimeni nu putea, insa, sa anticipeze ce a urmat.

Cu o singura etapa inaintea finalului grupelor, cele 3 echipe sunt despartite de doar 3 puncte si fiecare dintre ele poate spera la calificare. Mai mult, echipa care va ocupa locul 3 ar putea sa bata un record in Liga, competitia nemaioferind pana acum o eliminare cu 12 puncte.

In ultima etapa, astazi, Borussia Dortmund pare sa fie marea favorita la calificare, avand avantajul meciurilor directe cu Napoli, dar si pe cel al golaverajului. De asemenea, Borussia are avantaj si cu Arsenal, echipa pe care a batut-o pe Emirates cu 2-1, pierzand cu 1-0 acasa.

Lupta dintre Napoli si Arsenal va fi, insa, cea care ii va tine pe microbisti lipiti de televizoare. Intr-un clasament al meciurilor directe, dar si al golaverajului, Napoli ar ocupa locul 3, fiind la -1 gol. Cu toate acestea, Napoli se poate califica daca bate Arsenal la 3 goluri diferenta. O victorie cu 2-0 a lui Napoli le-a aduce pe ambele echipe la egalitate, in ceea ce priveste golaverajul, insa nu ar fi suficient pentru italieni.