Mourinho, exasperat dupa una dintre cele mai rusinoase eliminari din cariera! PSG-ul a facut minuni in 10 oameni, dar portughezul urla

Jose Mourinho Chelsea Liga Campionilor PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 12 Martie 2015, 08:21
Data actualizarii: Joi 12 Martie 2015, 08:38

Chelsea 2-2 PSG | Francezii au obtinut calificarea in sferturile de finala gratie celor doua goluri inscrise in deplasare. PSG a jucat in 10 oameni din minutul 30 si a facut minuni, Thiago Silva marcand golul calificarii in minutul 115. Jose Mourinho a fost exasperat de adversari, dar si de jocul fotbalistilor sai.

Jose Mourinho si Chelsea au parasit Liga Campionilor inca din faza optimilor, dupa ce francezii de la PSG si-au luat revansa pentru eliminarea de anul trecut. Portughezul a parasit astfel competitia inca din luna martie, lucru care nu se mai intamplase din sezonul 2008/2009, de pe vremea cand antrena Interul.

Mourinho a fost foarte suparat la final, dar a tinut sa isi felicite adversarii, chiar daca a lansat si cateva sageti scurte. Tehnicianul lui Chelsea s-a declarat nemultumit de faptul ca jucatorii sai au luat doua goluri din faze fixe si a spus ca "nu meriti sa te califici atunci cand iei doua astfel de goluri".

”Trebuie sa discut cu jucatorii mei la rece, linistit. Trebuie sa aflu ce anume au incercat in teren, inainte de a trage concluzii. Jocul nostru nu a fost suficient de bun, adversarul a fost puternic, a facut mai bine fata presiunii acestor partide, pentru ca in doar zece jucatori ne-au presat, fara a mai avea ceva de pierdut. Noi nu ne-am descurcat la fel de bine, am primit doua goluri din faze fixe, este dificil sa acceptam asta.

Anul trecut am pierdut la Paris cu 3-1 si nu aveam alternativa decat sa atacam. Atunci am jucat noi sub presiune. Acum, cu 1-1 in tur, aveam un rezultat periculos, am incercat sa castigam, dar cand au ramas in zece am simtit o presiune si mai mare.

Unele prestatii individuale nu au fost suficient de bune, dar si colectiv ei au fost mai buni ca noi. Au tot dreptul sa sarbatoreasca, le-am zis si jucatorilor mei, nu este momentul sa ne pierdem capul. Trebuie sa ne linistim si sa ne analizam ca echipa”, a declarat, la finalul partidei, Jose Mourinho.

Totusi, antrenorul portughez a tinut sa ii si taxeze putin pe francezi: "Au facut la fel ca in tur, au fost mult prea agresivi. Ca sa nu mai zic ca dupa golul de 2-2 nu s-a mai jucat nimic. Ei au inceput sa celebreze calificarea, au stat numai pe jos, s-au prefacut ca se accidenteaza. Uite schimbarea, nu e schimbarea si tot asa. Frumusetea fotbalului englez e ca aici nu se intampla astfel de lucruri, dar ei au fost foarte tari din punct de vedere psihic si au stiut ca trebuie sa faca orice pentru calificare", a mai spus Mourinho.