Karim Benzema a aflat diagnosticul, după accidentarea din meciul cu Celtic! Câte meciuri va rata

Karim Benzema celtic Champions League Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 17:54
Data actualizarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 17:54

Karim Benzema, atacantul lui Real Madrid, a ieșit accidentat în meciul cu Celtic, din grupele Ligii Campionilor, câștigat de echipa sa, scor 3-0.

După doar 27 de minute, Benzema a acuzat dureri în zona genunchiului drept, în ciuda faptului că nu a fost lovit de vreun adversar. La scurt timp, Carlo Ancelotti a decis să îl înlocuiască pe atacantul francez cu Eden Hazard.

Karim Benzema s-a accidentat și va lipsi aproximativ trei săptămâni

Real Madrid a emis un comunicat, la o zi după meci, în care a anunțat că Benzema a fost diagnosticat cu o leziune la mușchiul semitendinos și o suprasolicitare la nivelul cvadriceps.

Clubul nu a anunțat oficial cât va lipsi Benzema, însă presa din Spania estimează că perioada de indisponibilitate va fi de aproximativ trei săptămâni. În aceste condiții, golgeterul echipei ar urma să rateze următoarele trei meciuri: cu Mallorca (11 septembrie, La Liga), RB Leipzig (14 septembrie, Champions League) și Atletico Madrid (18 septembrie, La Liga).

Obiectivul lui Karim Benzema ar fi acela de a reveni pe teren la partida cu Osasuna, de pe 2 octombrie, prima după pauza pentru meciurile echipelor naționale.