În absența lui Hațegan, Istvan Kovacs va conduce de la centru un meci de ”cinci stele” din Champions League!

Istvan Kovacs atletico madrid - manchester city Champions League Liga Campionilor Istvan Kovacs
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 15:13
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 15:19

UEFA l-a delegat pe arbitrul Istvan Kovacs să conducă la centru meciul de pe Etihad Stadium, dintre Manchester City şi Atletico Madrid, contând pentru manşa I a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

El va fi ajutat de asistenţii Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene, precum şi de rezerva Marco Di Bello din Italia.

Istvan Kovacs, delegat la Manchester City - Atletico Madrid

Tot italieni vor fi şi în camera VAR, Paolo Valeri şi Massimiliano Irrati.

• Istvan Kovacs

Acesta va fi al zecelea său meci în Liga Campionilor, primul în faza sferturilor de finală ale competiţiei, cea mai înaltă atinsă de el până acum.

Până în prezent, el a arbitrat meciuri din faza grupelor şi, sezonul trecut, partida Bayern Munchen - Lazio, scor 2-1, în optimile de finală.

Meciul City - Atletico va avea loc marţi, de la ora 22.00. Returul este programat la 13 aprilie, scrie News.ro.

Ovidiu Hațegan, operat de urgență la Timișoara

Ovidiu Hațegan (41 de ani), cel mai bine cotat arbitru român, a suferit un infarct și a fost operat la Timișoara. Acum, arbitrul este în afara oricărui pericol și a fost externat.

Centralul nu știe, momentan, când va mai putea face efort fizic și când va mai putea arbitra. S-a înaintat înclusiv varianta cum că arbitrul s-ar putea retrage din activitate.