Ilie Dumitrescu a remarcat un singur lucru după Real Madrid - FC Bayern

Real Madrid - FC Bayern Champions League Ilie Dumitrescu Liga Campionilor Ilie Dumitrescu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 09:12
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 09:11

Real Madrid a învins-o cu 2-1 pe FC Bayern Munchen, în semifinalele UEFA Champions League.

Echipa pregătită de Carlo Ancelotti a întors-o în doar trei minute pe Bayern pe finalul meciului, după ce ”bavarezii” deschiseseră scorul după o oră de joc pe ”Santiago Bernabeu”.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, a remarcat tăria de caracter pe care o au elevii lui ”Don Carlo” și a mărturisit că Real Madrid ar fi de departe cea mai puternică echipă din punct de vedere mental.

• *În acest sezon de UCL, Real Madrid s-a calificat în semifinale după ce a învins-o pe Manchester City în deplasare, pe ”Etihad”, la loviturile de departajare, în sferturi

”Trebuie ținut cont că Real Madrid a avut și un gol anulat. Este cea mai puternică echipă din punct de vedere mental, de departe”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

Fază controversată în Real Madrid - FC Bayern

Meciul a fost prelungit cu nouă minute, dar ”centralul” Szymon Marciniak a pus punct partidei după 14. La una dintre ultimele faze, Matthijs de Ligt a înscris din careu, dar reușita sa a fost invalidată din cauza unui potențial ofsaid.

Expertul în arbitraj MARCA, Pavel Fernandez, susține însă că arbitrul a comis o eroare. A fluierat prea devreme și nu a lăsat VAR-ul să intervină, mai ales că De Ligt se afla în poziție regulamentară.

Iar presa din Germania s-a dezlănțuit la finalul partidei de la Madrid: ”Fluierul prematur al lui Marciniak încinge spiritele”, au titrat cei de la kicker.de.