Real Madrid Bayern Munchen Borussia Dortmund Carlo Ancelotti semifinale Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 00:02
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 00:11

A fost un spectacol total pe Santiago Bernabeu. Real Madrid a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 2-1 și s-a calificat în finala Champions League, acolo unde se va duela cu Borussia Dortmund.

Trupa lui Carlo Ancelotti a dominat prima repriză și a irosit ocazii importante. Madrilenii au pus presiune la poarta adversă și în repriza a doua, dar Manuel Neuer a reușit să păstreze tabela neschimbată.

Real Madrid, specialistă în remontada

Bavarezii au deschis scorul în minutul 69, la o pătrundere a lui Alphonso Davies în careul advers și la o finalizare superbă cu dreptul.

Real Madrid a avut un gol anulat în minutul 71, după un fault comis de Nacho Fernandez, iar partida părea că se îndreaptă spre o victorie a echipei lui Thomas Tuchel.

Totuși, golul egalării a venit în minutul 88, când Neuer a greșit la un șut al lui Vinicius, iar Joselu a profitat imediat de eroarea portarului lui Bayern.

Joselu a devenit eroul lui Real Madrid trei minute mai târziu, când a făcut dubla, după o centrare perfectă a lui Rudiger.

Meciul nu a fost lipsit nici de faze controversate. Cu doar câteva secunde înainte de final, De Ligt l-a învins pe Lunin, însă arbitrul fluierase întreruperea jocului.

Real Madrid - Bayern Munchen 2-1

Min. 90+15: Final de meci!

Min. 90+13: Gol anulat pentru Bayern Munchen! De Ligt marchează, dar arbitrul fluierase întreruperea jocului.

Min. 90+1: GOOOL REAL MADRID! Rudiger centrează de pe partea stângă, iar Joselu face ”dubla”

Min. 88: GOOOL REAL MADRID! Vinicius șutează de la marginea careului, Neuer scapă balonul din mâini, iar Joselu înscrie.

Min. 83: Ocazie Real Madrid! Rudiger expediază o centrare lungă, Vinicius ajunge la finalizare, dar trimite peste poartă.

Min. 82: Ocazie Bayern Munchen! Kim trimite cu capul, dar nimerește bara transversală.

Min. 71: Gol anulat pentru Real Madrid! Modric execută un corner, Valverde șutează, balonul este deviat și intră în poarta lui Neuer. Golul este anulat după un fault comis de Nacho.

Min. 69: GOOOL BAYERN MUNCHEN! Davies pătrunde în careu prin partea stângă și șutează cu dreptul fără șansă pentru Lunin.

Min. 66: Ocazie Bayern! Musiala ajunge în careul madrilenilor, șutează cu stângul, dar Lunin respinge.

Min. 60: Ocazie Real Madrid! Vinicius pătrunde în careu, se distrează cu apărarea bavarezilor și șutează cu dreptul, dar Neuer are o nouă intervenție bună.

Min. 59: Ocazie Real Madrid! Rodrygo execută foarte bine o lovitură liberă, dar Neuer are o paradă superbă și respinge.

Min. 55: Ocazie Real Madrid! Vinicius are o acțiune frumoasă în partea stângă, pasează în fața porții, dar Rodrygo trimite puțin pe lângă poartă.

Min. 53: Ocazie Bayern Munchen! Kane șutează cu dreptul de la marginea careului, însă Lunin respinge.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+1: E pauză pe Santiago Bernabeu!

Min. 40: Ocazie Real Madrid! Vinicius expediază o centrare șutată de pe partea stângă, balonul se îndreaptă spre poarta bavarezilor, dar Neuer reușește să respingă în corner.

Min. 28: Ocazie Bayern Munchen! Harry Kane șutează puternic de la marginea careului, însă Lunin respinge în corner.

Min. 13: Ocazie Real Madrid! Vinicius șutează din interiorul careului, Neuer deviază, iar mingea lovește bara. Balonul sare la Rodrygo, care trimite spre poartă, dar portarul bavarezilor reușește să respingă.

Min. 8: Ocazie Bayern Munchen! Gnabry pătrunde în careu și pasează în fața porții, dar Harry Kane este surprins prea în spate.

Min. 6: Ocazie Real Madrid! Carvajal trimite în fața porții, dar Vinicius nu ajunge la finalizare.

Min. 1: Începe meciul!

Real Madrid: Lunin – Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy – Valverde, Kroos, Tchouameni – Rodrygo, Bellingham, Vinicius

Rezerve: Courtois, Kepa, Militao, Modric, Camavinga, Joselu, Vazquez, Ceballos, Fran Garcia, Brahim Diaz, Arda Guler

Bayern Munchen: Neuer – Kimmich, De Ligt, Dier, Mazraoui – Laimer, Pavlovic – Sane, Musiala, Gnabry – Kane

Rezerve: Perertz, Ulreich, Upamecano, Kim, Goretzka, Choupo-Moting, Zaragoza, Davies, Muller, Tel

Anunțul făcut de veteranul lui Real înainte de returul cu Bayern: ”Pentru unii dintre noi este ultimul meci!”

Dani Carvajal a luat parte la conferința de presă premergătoare partidei cu Bayern Munchen din returul semifinalelor Champions League.

Veteranul din defensiva madrilenilor a lăsat să se înțeleagă că pentru o parte dintre jucători meciul cu Bayern Munchen de pe ”Santiago Bernabeu” va fi ultimul meci din Champions League în tricoul lui Real Madrid.

Cel mai probabil, Carvajal a făcut referire la Luka Modric, croatul care i-ar putea părăsi pe ”Galactici” după 12 ani petrecuți pe ”Bernabeu”.

Și despre Toni Kroos s-a spus că ar putea pleca de la Real Madrid în vară.

”Este dificil de spus ce se va întâmpla cu fiecare dintre noi. Va veni momentul în care va trebui să ne despărțim, dar, deocamdată, am contract. Trebuie să ne bucurăm pentru fiecare meci.

Sper să nu fie cazul, dar, probabil, pentru unii dintre noi va fi ultimul meci din Champions League pe Santiago Bernabeu. Sper că va fi victoria lui Real Madrid”, a spus Dani Carvajal la conferința de presă.

Decizia lui Carlo Ancelotti înainte de Real Madrid - Bayern Munchen: "Va fi titular"

Formația pregătită de Carlo Ancelotti a câștigat titlul de campioană în La Liga și speră să obțină un nou succes în competiția europeană supremă.

În cea mai recentă etapă din campionatul Spaniei, Thibaut Courtois a fost titular pentru Real Madrid. Revenit după o accidentare care l-a ținut departe de teren tot sezonul, belgianul a apărat în partida cu Cadiz.

Nu același lucru se va întâmpla în confruntarea cu Bayern Munchen a anunțat Carlo Ancelotti.

"Lunin va începe cu Bayern. Chiar dacă Courtois a jucat foarte bine, planul este ca Lunin să fie titular.

Suntem fericiți pentru Courtois, se antrenează foarte bine, merită să revină", a spus tehnicianul italian.